انتقاد از نیمه‌افراشته کردن پرچم‌ بریتانیا برای درگذشت پادشاه عربستان

حق نشر عکس PA
Image caption در پی مرگ ملک عبدالله پرچم بریتانیا بر فراز ساختمان پارلمان به حالت نیمه‌افراشته درآمد

نیمه‌افرشته کردن پرچم‌ بریتانیا بر فراز ساختمان‌های دولتی برای ادای احترام به ملک عبدالله پادشاه درگذشته عربستان، انتقادهای شدیدی را به همراه داشته است.

بر اساس پروتکل‌های تشریفاتی، بعد از درگذشت یک حاکم سلطنتی خارجی، پرچم‌ها در بناهای دولتی و سلطنتی بریتانیا به حالت نیمه‌افراشته در می‌آید.

بر همین اساس روز جمعه، ۲۳ ژانویه، پرچم بریتانیا بر فراز تعدادی از ساختمان‌های مهم مانند دفتر نخست‌وزیری، کاخ باکینگهام و کلیسای وست‌مینستر از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب نیمه‌افراشته شد.

اما شماری از سیاستمداران، گروه‌های حقوق بشری و رسانه‌های بریتانیا به این اقدام اعتراض کرده‌اند.

آنها می‌گویند سابقه حقوق بشری عربستان در تبعیض علیه زنان، محدودیت شدید آزادی بیان و مذهب، و مجازات‌های خشن قضایی مانند اعدام و شلاق باعث شده که این ادای احترام تشریفاتی، برازنده پادشاه سابق عربستان نباشد.

صدور حکم هزار ضربه شلاق برای یک وبلاگ‌نویس و همین طور انتشار ویدئوی سر بریدن یک زن در ملاء عام در روزهای اخیر باعث توجه بیش از پیش به وضعیت حقوق بشر در عربستان شده است.

______________________________________________________________

حق نشر عکس PA

واکنش رهبران بریتانیا

بخشی از پیام ملکه بریتانیا به پادشاه جدید: برادر شما، عبدالله انسانی برجسته بود که عمرش را در راه خدمت به کشورش و خدمت به اسلام صرف کرد... او همواره با اقداماتش برای ایجاد صلح و تفاهم میان ملت‌ها و ادیان در یادها خواهد ماند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت که از شنیدن خبر درگذشت ملک عبدالله "به شدت اندوهگین" شده و افزود که او "به خاطر سال‌ها خدمت به پادشاهی عربستان و تعهدش به صلح و تقویت تفاهم میان ادیان به خاطر سپرده خواهد شد."

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، ملک عبدالله را "متحدی استوار و مطمئن" و "تجددگرایی صبور و زبردست" در منطقه خواند.

____________________________________________________________

مطالب مرتبط