زنی برای شکستن تابوی " ننگ تجرد" لباس عروسی به تن کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سماح حمدی می‌گوید خانواده‌اش دائماً او را در مورد ازدواج اذیت می‌کنند

یک زن مصری تلاش کرده تابوهای اجتماعی مرتبط با زنان مجرد را با پوشیدن لباس عروس و گشتن در خیابان‌های قاهره بشکند.

به گزارش اهرام آنلاین، سماح حمدی بیست و هفت ساله می‌خواهد در مورد داغ ننگی که به زنان مجرد کشور زده می‌شود روشنگری کند. در طول یک سال گذشته بارها در نقاط مختلف پایتخت مصر از او با لباس سپید و تور عروس عکس گرفته شده است. خانم حمدی، که طراح داخلی‌ است و همچنین مدرک کارشناسی ارشد در رشته هنرهای اجرایی دارد می‌گوید او اغلب با خانواده‌اش بر سر این موضوع که به خانه بخت نرفته دعوا دارد.

او می‌گوید: "مهم نیست که چه قدر کامل و پیشرفته باشید، وقتی ازدواج نکرده‌اید یا به ازدواج کردن و تشکیل خانواده، که ظاهراً برای آن به وجود آمده‌اید، متعهد نباشید، به حساب نمی‌آیید.

ده‌ها نظر به فیس‌بوک او ارسال شده‌. مصطفی شلبی می‌گوید: "آفرین. این یک جامعه بیمار است".

اما یک کاربر دیگر، مشیره اورتیز می‌گوید: "کسی که در جوانی بچه‌دار نمی‌شود، در دوران سالمندی کسی را ندارد که از او نگهداری کند".

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم حمدی می‌گوید واکنش‌ها به این اقدام او بسیار زیاد بوده است

یک ویدئو از گشت و گذار او در لباس عروسی در خیابان ها در ماه نوامبر برنده جایزه شد، اما این پروژه نتوانست در خانه به او کمکی بکند، جایی که به گفته‌‌ او مادرش هنوز او را "ترشیده" می‌داند.

اهرام آنلاین می‌افزاید: "بسیاری از مصری‌ها پس از دهه‌ دوم زندگی خود مجرد باقی می‌مانند، آمار رسمی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که حدود نه میلیون نفر به سن ۳۳ سالگی رسیده‌اند، بدون آن که ازدواج کنند و نیمی از این افراد را زنان شامل می شوند."