گزارشگر مرگ دادستان آمیا 'از ترس جانش' به اسرائیل گریخت

حق نشر عکس Reuters

روزنامه‌نگاری که گفته می‌شود برای اولین بار خبر مرگ آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده انفجار مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) را گزارش کرده، از ترس جانش به اسرائیل گریخته است.

دامیان پچر که گزارشگر روزنامه "بوینس‌آیرس هرالد" است صبح شنبه ۲۴ ژانویه از آرژانتین خارج شده است.

جسد آلبرتو نیسمان حدود یک هفته پیش ساعاتی قبل از جلسه کلیدی شهادت او در برابر کنگره آرژانتین، در حمام خانه‌اش پیدا شد.

او دادستانی پرونده انفجار مرکز همیاری یهودیان آرژانتین (آمیا) در سال ۱۹۹۴ را بر عهده داشت که متهمان اصلی آن تعدادی از مقام‌های وقت ایران و همین‌طور جنبش حزب‌الله لبنان بودند. این انفجار ۸۵ کشته به جا گذاشت.

دامیان پچر، گزارشگر مرگ آقای نیسمان به رسانه‌ها گفت "از آرژانتین می‌روم چون جانم در خطر است. تلفن‌هایم همه شنود می‌شود."

او گفت زمانی به آرژانتین برمی‌گردد که منابع مورد اعتمادش به او بگویند که اوضاع تغییر کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی آرژانتین، آقای پچر سوار پروازی به مقصد اوروگوئه شده است.

اتهام زد و بند با ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption بعد از پیدا شدن جسد آلبرتو نیسمان تجمع‌هایی برگزار شد که شرکت‌کنندگان آن خواهان اجرای عدالت در این پرونده شدند

آلبرتو نیسمان اخیرا تعدادی از مقام‌های بلندپایه آرژانتین از جمله کریستینا فرناندز، رئیس جمهور و هکتور تیمرمان، وزیر خارجه را به زد و بند پشت پرده با ایران برای لاپوشانی نقش مقام‌های این کشور در بمب‌گذاری آمیا متهم کرده بود.

ایران هرگونه دخالت در این ماجرا را تکذیب کرده و تصمیم پلیس بین‌الملل برای صدور قرار تعقیب مقام‌های سابق ایران را ناشی از فشار اسرائیل و آمریکا می‌داند.

حدود دو سال پیش ایران و آرژانتین برای حل و فصل این ماجرا، توافق کردند که آرژانتین پنج نفر را برای سوال از مقام‌های ایرانی به تهران اعزام کند، اما آقای نیسمان به شدت با این توافق مخالفت کرد و بررسی مشترک پرونده را ناقض قوانین قضایی این کشور خواند.

پس از پیدا شدن جسد آقای نیسمان احتمال خودکشی او مطرح شد، اما خانم فرناندز، رئیس جمهور آرژانتین چند روز بعد گفت که متقاعد شده که آقای نیسمان خودکشی نکرده است.

دولت آرژانتین می‌گوید در پرونده مرگ آقای نیسمان به "ماموران خودسر اطلاعاتی" مظنون است.

بازرسان پرونده هم گفته‌اند که نمی‌توانند احتمال قتل یا "واداشتن به خودکشی" را رد کنند.

مطالب مرتبط