ویدیوی مربوط به کشتن یک گروگان ژاپنی داعش تایید شد

حق نشر عکس AFP
Image caption کشته شدن هارونا یوکاوا (سمت راست) توسط داعش تایید شد

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، گفته است که ویدیوی منتشره که در آن ادعا شده هارونا یوکاوا، یکی از گروگان‌های ژاپنی به اسارت گرفته شده توسط گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) توسط این گروه کشته شده، واقعی است.

آقای آبه که در تلویزیون ملی ژاپن صحبت می‎کرد ضمن محکوم کردن کشتن هارونا یوکاوا، گفت: "چنین اقدام تروریستی وحشتناک و غیرقابل بخشش است."

نخست وزیر ژاپن افزود که حال حاضر تلاش‌ها معطوف به آزادی کنجی گوتو، دیگر گروگان گروه داعش است.

روز گذشته ویدیویی دریک حساب توییتر منسوب به داعش منتشر شد که در آن تصویری از کنجی گوتو نمایش داده می‌شد که در آن عکسی در دست داشت که ظاهرا جسد سر بریده هارونا یوکاوا را نشان می‌داد.

گروه داعش پیشتر برای آزادی این دو گروگان ژاپنی درخواست ۲۰۰ میلیون دلار را کرده بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption روز گذشته ویدیویی دریک حساب توییتر منسوب به داعش منتشر شد که در آن تصویری از کنجی گوتو نمایش داده می شد که در آن عکسی در دست داشت که ظاهرا جسد سر بریده هارونا یوکاوا را نشان می‌داد

گفته شده این میزان پول معادل کمکی است که اخیر نخست وزیر ژاپن وعده داد که در اختیار کشورهایی که با داعش در جنگ هستند، قرار می‌دهد.

اما در ویدیویی که روزگذشته (۲۴ ژانویه) منتشر شد، داعش در مقابل رها کردن کردن کنجی گوتو خواستار آزادی ساجده ریشاوی، یک زن بمبگذار انتحاری شده بود.

گفته می شود که این زن در سال ۲۰۰۵ از سوی القاعده در عراق ماموریت داشت تا در هتلی در اردن بمبگذاری کند، اما این ماموریت او با موفقیت انجام نشد.

هارونا یوکاوا، گروگان ۴۲ ساله ژاپنی که توسط گروه داعش کشته شد در ماه اوت سال گذشته توسط پیکارجویان در سوریه ربوده شد. او به دوستان و خانواده‌اش گفته بود که هدفش امن ساختن شرایط برای کمپانی های ژاپنی در مناطق مورد مناقشه است.

کنجی گوتو، گروگان ۴۷ ساله به عنوان خبرنگار آزاد و مستند ساز فعالیت می‌کرد، او در اکتبر سال گذشته به سوریه رفت.