باراک اوباما در میان تدابیر شدید امنیتی وارد هند شد

حق نشر عکس AFP
Image caption امور تجاری، پدیده تغییرات آب و هوایی، انرژی هسته‌ای و مقابله با تروریسم از جمله موضوعات مورد مذاکره مقامات دو کشور خواهد بود

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، برای دیداری سه روزه و در میان تدابیر شدید امنیتی وارد هند شده است.

برای نارندرا مودی، اهمیت این سفر تا بدان حد بود که با شکستن پروتکل رایج در این کشور شخصا برای استقبال از آقای اوباما در فرودگاه دهلی حضور یافت.

امور تجاری، پدیده تغییرات آب و هوایی، انرژی هسته‌ای و مقابله با تروریسم از جمله موضوعات مورد مذاکره مقامات دو کشور خواهد بود.

آقای اوباما از این سفر به عنوان فصلی تازه در روابط دو کشور هند و آمریکا یاد کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در سخنانی گفت که دو کشور فصل جدیدی از دوستی را آغاز کرده‌اند تا روابط دو جانبه را به سطوح بالاتری ارتقا دهند.

نخست وزیر هند نیز در اظهاراتی با حضور آقای اوباما بر دوستی دو کشور تاکید کرد و گفت دو طرف همکاریهای خود را در زمینه پروژه‌های دفاعی و همچنین مبارزه با فعالیتهای تروریستی افزایش خواهد داد.

باراک اوباما اولین رئیس جمهور آمریکا است که در طول دوران ریاستش دوبار از هند دیدار می‌کند.

آقای اوباما همچنین به عنوان مهمان افتخاری در مراسم روز ملی هند که قرار است فردا (۲۶ ژانویه) برگزار شود، شرکت خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا را در این سفر هیاتی از مقامات تجاری برای انجام مذاکراتی مهم با مقامات هند همراهی می‌کنند.

حجم مبادلت تجاری بین دو طرف در حال حاضر ۱۰۰ میلیارد دلار است اما مقامات دو کشور می‌گویند در نظر دارند تا چند سال آینده این میزان را ۵ برابر کنند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی تدابیر امنیتی شدیدی در فرودگاهها، بنادر، ایستگاههای قطار و سراسر کشور در طول دیدار آقای اوباما به مورد اجرا گذاشته شده است.

در همین حال برخی از احزاب مخالف بویژه احزاب چپ با تجمعاتی به انتقاد از این سفر پرداخته‌اند. این احزاب معتقدند که کشورشان به آمریکا نباید در زمینه‌های رفاعی و اقتصادی بها بدهد.

پیشتر اعلام شد که سفر آقای اوباما به هند به دلیل دیدار او از عربستان سعودی در پی درگذشت ملک عبدالله، پادشاه سابق آن کشور کوتاهتر شده و رئیس جمهور آمریکا برنامه بازدیدش از تاج محل را لغو کرده است.