برنامه برچیدن سازمان اطلاعات آرژانتین در پی مرگ نیسمان

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم فرناندز در یک نطق تلویزیونی گفت که پیش نویس لایحه ای را برای ایجاد یک دستگاه تازه اطلاعاتی آماده کرده است

کریستینا فرناندز دی کرشنر رئیس جمهور آرژانتین طرحی را برای برچیدن سازمان اطلاعات آرژانتین اعلام کرده است.

او در یک نطق تلویزیونی گفت که پیش نویس لایحه ای را برای ایجاد یک دستگاه تازه اطلاعاتی آماده کرده است.

خانم فرناندز گفت که دستگاه های اطلاعاتی عمدتا همان ساختاری را حفظ کرده اند که در دوره دولت نظامی - که در سال ۱۹۸۳ برچیده شد - داشتند.

این تصمیم پس از مرگ اسرارآمیز آلبرتو نیسمان گرفته می شود؛ دادستانی که درباره پرونده بمبگذاری در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس تحقیق می کرد و قرار بودی ساعاتی بعد علیه مقام های بلندپایه دولت شهادت دهد.

آن بمبگذاری در سال ۱۹۹۴ به مرگ ۸۵ نفر منجر شد و مقام های ایران و حزب الله لبنان از مظنونان طراحی و اجرای آن بوده اند.

آقای نیسمان که ۵۱ سال داشت علاوه بر رئیس جمهور، هکتور تیمرمن وزیر خارجه آرژانتین را متهم کرده بود در دسیسه ای برای سرپوش گذاشتن بر آنچه ادعا می شود نقش ایران در بمبگذاری آمیا بود شرکت داشته اند.

'مقابله با مصونیت قضایی'

خانم فرناندز گفت "من لایحه ای برای اصلاح سازمان اطلاعات آماده کرده ام" و اضافه کرد که می خواهد این پیشنهاد در یک جلسه اضطراری کنگره به بحث گذاشته شود.

او گفت که "هدف این طرح انحلال سازمان اصلی اطلاعات آرژانتین و ایجاد یک سازمان اطلاعات فدرال است" و افزود که هرچند مدیریت تازه را رئیس جمهور انتخاب خواهد کرد اما باید به تایید سنا برسد.

او افزود: "مبارزه با مصونیت قضایی از اولویت های دولت من بوده است."

جسد آقای نیسمان روز ۱۸ ژانویه در آپارتمانش در بوئنوس آیرس پیدا شد. سلاحی دستی در کنار جسد او وجود داشت.

محققان ابتدا گفتند که تصور می شود او خودکشی کرده باشد، اما بعدا گفتند که نمی توانند احتمال قتل یا قرار دادن نیسمان در حالتی که به سر خود شلیک کرده باشد را مردود بدانند.

پس از بالا گرفتن تردیدها نسبت به خودکشی آقای نیسمان، خانم فرناندز چند روز پیش اعلام کرد که قانع شده مرگ آلبرتو نیسمان ناشی از خودکشی نبوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم فرناندز می گوید قانع شده مرگ آلبرتو نیسمان خودکشی نبوده است

مطالب مرتبط