تکه موی آبراهام لینکلن ۲۵ هزار دلار فروش رفت

حق نشر عکس Getty

کلکسیونی از اقلام مربوط به آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهور ایالات متحده، در یک حراجی در دالاس به بهای بیش از ۸۰۰ هزار دلار فروخته شده است.

یک تکه موی او ۲۵ هزار دلار فروش رفت اما همه اقلام حراج شده موفق نبودند:‌ نامه ای از لینکلن که در آن به شروع جنگ داخلی اشاره می کند فروش نرفت.

اما نامه ای که امضای جان ویلکس بوت، ضارب لینکلن، پای آن بود ۳۰ هزار دلار فروش رفت. حکم جلب جان بوت هم بیش از ۲۱ هزار دلار فروخته شد.

این کلکسیون شامل ۳۰۰ قلم شیء را "دونالد دو"، صاحب یک گالری در تگزاس به تدریج از سال ۱۹۶۳ شروع به جمع آوری کرد. آقای دو پنج سال پیش درگذشت.

گرگ پسر دونالد دو با عرضه این کلکسیون گفت که وقتش است "دیگران از آن لذت ببرند."

او گفت پدرش به خاطر علاقه به جنگ داخلی و تاریخ جنگ شروع به جمع آوری این کلکسیون کرد "اما بعد به لینکلن و سوءقصدی که منجر به مرگش شد علاقه مند شد."

حق نشر عکس AP

اریک برادلی از موسسه حراجی هریتج در دالاس گفت که این اقلام مجموعا ۸۰۳ هزار و ۸۸۹ دلار فروش رفت که تقریبا دو برابر مبلغ مورد انتظار بود.

تکه مو را جوزف بارنز، جراح کل وقت ایالات متحده، مدت کوتاهی پس از ترور لینکلن در ۱۴ آوریل ۱۹۶۵ برید.

دان اکرمن از حراجی هریتج به آسوشیتدپرس گفت که علت فروش نامه ویلکس بوت به قیمت بالاتر این بود که "مردم آنقدر از جنایت بوت منزجر بودند که تقریبا همه نامه ها، امضاها و اسنادی که از او نام می برد پس از مرگ لینکلن سوزانده شده و در نتیجه هر نامه ای که بعد از ۱۵۰ سال از او باقی مانده کاملا نادر و ارزشمند است."

در میان این اقلام همچنین دو شرح از شاهدان عینی از ترور لینکلن بود که به بهای ۲۷ هزار و ۵۰۰ و ۱۴ هزار و ۳۷۵ دلار فروخته شد.

نامه لینکلن در مورد شروع جنگ که فروش نرفت در سال ۱۸۶۲ نوشته شده بود.