نگاه بزرگ‌ترین جامعه یونانی‌های مهاجر هم به انتخابات است

Image caption بزرگ‌ترین جامعه مهاجر یونانی جهان در آمریکا زندگی می‌کند؛ طبق برخی برآوردها سه میلیون نفر اند.

هم‌زمان با انتخابات یونان که برای یازده میلیون شهروند این کشور و حتی کل اروپا تعیین‌کننده است، در آمریکا جامعه یونانی‌تبارها که پرشمار هم هستند، به این انتخابات چشم دارند هرچند در آن حق رای ندارند.

بزرگ‌ترین جامعه مهاجر یونانی، در آمریکاست. بعد از آن به‌ترتیب در قبرس، استرالیا و بریتانیا

جامعه یونانی‌ها آن‌قدر در آمریکا گسترده و پر شمار است که یونان علاوه بر سفارتش در واشنگتن، هشت کنسول‌گری هم در شهرهای عمده آمریکا دارد.

این جامعه کلی چهره مشهور به آمریکا معرفی کرده است؛ در سینما و تلویزیون از الیا کازان کارگردان گرفته تا جنیفر آنیستون بازیگر؛ و در بین چهره‌های رسانه‌ای از جن ساکی تا جورج استپانولوپوس، و در سیاست و اصحاب قدرت، از جورج تنت تا جان نگروپونته.

Image caption پیت می‌گوید انتخابات یونان برای او هم که در آمریکاست، مهم است

اداره سرشماری آمریکا می‌گوید کمتر از یک و نیم میلیون نفر یونانی تبار در آمریکا هستند ولی وزارت خارجه حرف از سه میلیون آمریکایی یونانی‌تبار می‌زند.

در آمریکا در شهرهای مختلف محله‌هایی هست به اسم ملیت‌های مختلف که به این کشور آمده‌اند؛ از جمله محله‌های یونانی در چند شهر بزرگ ایالات متحده.

یک روز پیش از انتخابات یونان، به محله یونانی شهر بالتیمور در شرق آمریکا رفتم.

در گوشه و کنار محله، کسانی را می‌شود دید که چند سال یا چند دهه پیش از یونان به آمریکا آمده‌اند؛ هرکدام با داستان‌های خودشان. ولی هنوز داستانی را که در یونان ورق می‌خورد، دنبال می‌کنند.

پیت زربوس، شهروند یونانی‌آمریکایی را بیرون کافه دیدم. می‌گوید همچنان با مادر، برادر، خواهر و بچه‌هایشان که همه در یونان اند، تماس دارد. تلفنی. هرسال هم سر می‌زند.

او هم از همین چند هزار مایلی می‌گوید انتخابات امسال خیلی خیلی مهم‌تر از قبل است. امیدوار است رای‌دهندگان و نامزدها "حواسشان به کشورمان باشد".

Image caption یونانی‌های خارج‌نشین نمی‌توانند در انتخابات پارلمانی آن کشور رای دهند

'رای نمی‌دهم ولی نگران ام'

سافن تولیس، یک شهروند یونانی‌آمریکایی که او هم سال‌خورده به نظر می‌رسد، بیرون کافه ایستاده است.

او هر سال تابستان به یونان می‌رود. می‌گوید اگر می‌توانست هم رای نمی‌داد ولی "خیلی نگران" این انتخابات است: "سیاست‌مدارها فقط قول می‌دهند و بعد نمی‌دانند چه‌طور از پسش بر بیایند. پول‌دارها ثروتشان را دارند می‌برند بیرون. فشارش به مردم فقیر می‌آید. الآن اگر هوای داداشم که آن‌جاست را نداشته باشم، نمی‌تواند روی پای خودش بماند."

کسان دیگری هم در کافه‌های این یونانی‌آباد دور هم جمع می‌شوند، قهوه‌ای می‌نوشند، روزنامه‌های یونانی ورق می‌زنند، خبرها را سراغ می‌گیرند و بازی می‌کنند.

ژان، یکی از کافه‌دارها، می‌گوید خوش دارد که مردم یونان در انتخابات روز یک‌شنبه شرکت کنند. امیدوار است به "تغییر و نوسازی".

"تا حالا که همه‌چیز به ضرر قشر آسیب‌پذیر پیش رفته است ولی خب در یک دموکراسی اگر رای ندهیم که کسی حرفمان را نمی‌شنود. من چشمم روشن است که وضع بهتر می‌شود."

در انتخابات پارلمانی یونان، فکری برای رای میلیون‌ها یونانی دور از وطن نشده است. اما این‌جا در آمریکا، جامعه یونانی‌تبار، تحولات را دنبال می‌کند؛ هرچند اگر خودش در این بازی دستی نداشته باشد.

Image caption یونانی‌ها هم بسیار دل‌مشغول تاریخ پرشکوه خود هستند

-

مطالب مرتبط