سخنرانی هنرپیشه هری پاتر در داوس برای برابری جنسیتی

حق نشر عکس Getty
Image caption اما واتسون با راه‌اندازی کارزاری خواهان حمایت مردان از حق برابری زنان شده است

اما واتسون، هنرپیشه بریتانیایی در اجلاس داووس از دولت‌ها، صاحبان کسب و کار و دانشگاه‌ها خواست که برای برابری جنسیتی تلاش کنند.

بان‌ کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در هنگام سخنرانی ستاره فیلم‌های هری پاتر در کنار او حضور داشت. خانم واتسون گفت: "به اعتقاد من امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به برابری زنان و مردان در خانه‌هایمان، جامعه‌مان، دولت‌مان و محل کارمان درک می‌شود."

او گفت که پنجاه درصد جمعیت جهان زنان هستند در حالی که سهم مساوی از جهان ندارند و توانایی‌هایشان به طرز حیرت‌انگیزی نادیده گرفته شده است.

او خواهان درگیر شدن دولت‌ها، صاحبان کسب و کار و دانشگاه‌ها با موضوع برابری جنسیتی شد و گفت که باید گام‌های بزرگ‌تری برای پر کردن شکاف جنسیتی میان زنان و مردان برداشته شود.

اما واتسون هنرپیشه بریتانیایی که سفیر حسن‌نیت سازمان ملل است، از سپتامبر (شهریور ماه) گذشته با راه‌اندازی کارزاری خواهان حمایت مردان از حق برابری زنان شده بود.

او با سخنرانی در مجمع عمومی سازمان از مردها خواست برای حق برابری زنان بجنگند.

او اکنون در اجلاس داووس می‌گوید که بعد از اعلام کارزار "مردان برای زنان" بسیاری خواهان کمک به این موضوع شده‌اند، اما نمی‌دانسته‌اند چه کمکی از آنها برمی‌آید: "واقعیت این است که از اینجا به بعد به خود شما بستگی دارد که در زندگی شخصی‌تان چه کاری می‌توانید انجام بدهید. فقط هر کاری که می‌کنید درباره‌اش با دیگران هم صحبت کنید."

دبیرکل سازمان ملل نیز در نشست خبری مشترک با اما واتسون گفت: "پدرانی که می‌خواهند دختران‌شان توانمند باشند، رهبرانی که می‌دانند اگر زنان هم‌پای مردان در مجلس و تجارت حضور داشته باشند، جامعه‌ قدرتمندتری خواهند داشت و مردم معمولی که از خشونت و تبعیض علیه زنان به تنگ آمده‌اند به کارزار 'مردان برای زنان' می‌پیوندند و می‌کوشند که بخشی از تلاش جهانی برای تغییر باشند."

حق نشر عکس TWITTERDOUGLAS BOOTH
Image caption بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به کارزار مردان برای زنان پیوستند

در کنار هیلاری کلینتون، شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا و دزموند توتو از رهبران جنبش ضد آپارتاید که از اما واتسون حمایت کردند، زنان و مردان بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به کارزار مردان برای زنان پیوستند و اعلام کردند که برای برابری زنان با مردان تلاش خواهند کرد.

در حالی که اما تامسون در اجلاس سالانه داووس خواهان تلاش برای حضور بیشتر زنان در تصمیم گیری‌ها شده، مجله تایمز می‌نویسد که تنها ۱۷ درصد از ۲۵۰۰ شرکت کننده این اجلاس زن بوده‌اند و به گفته این نشریه، این آمار تنوع جنسیتی درست را نشان نمی‌دهد.

این نشریه می‌نویسد که تعداد اندک زنان در اجلاس داووس بازتاب واقعیت‌های جهانی است. کسانی مثل ماریسا مایر، مدیرعامل یاهو و مری بارا، رئیس شرکت جنرال موتورز زن هستند، اما تعداد این زنان چندان زیاد نیست و مردان اغلب شرکت‌های بزرگ جهان را هدایت می‌کنند.

بر اساس فهرست ۵۰۰ شرکت مهم جهان در نشریه فورچون تنها ۳.۴ درصد از این شرکت‌ها مدیر زن دارند. در عالم سیاست وضع کمی بهتر است و ۸ درصد از رهبران جهان زن هستند.

مطالب مرتبط