مدافعان کوبانی 'کنترل کامل شهر را به دست گرفتند'

حق نشر عکس EPA

منابع و مقام‌های کرد و فعالان سوری می‌گویند شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به طور کامل از داخل شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه بیرون رانده شد‌ه‌اند.

اوجلان عیسو، معاون شورای مدافع کوبانی و عایشه مسلم، از رهبران مجلس خلق کانتون کوبانی در گفت‌وگو با نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی تایید کردند که نیروهای داعش به طور کامل از کوبانی عقب‌نشینی کرده‌اند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا هم به نقل از منابع خود گزارش داد که یگان‌های مدافع خلق سوریه، متشکل از نیروهای کرد بعد از عقب راندن پیکارجویان داعش، کنترل کامل کوبانی را به دست گرفته‌اند.

شبکه کردی رووداو به نقل از یکی از فرماندهان پیشمرگ‌ کرد که به عنوان نیروهای حامی دفاع از کوبانی عمل می‌کنند، خبر از "آزادی کامل" این شهر داده است.

منابع کرد می‌گویند که درگیری‌ها در داخل شهر پایان یافته است.

حق نشر عکس AP
Image caption یگان‌های مدافع خلق، متشکل از کردها، نیروهای اصلی مدافع کوبانی هستند

شهر کردنشین کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه حدود چهار ماه پیش در جریان حملات شدید داعش در خطر سقوط کامل قرار گرفت.

اما "یگان‌های مدافع خلق " متشکل از نیروهای کرد و دیگر مدافعان کوبانی از سقوط این شهر پیشگیری کردند و اکنون موفق شده‌اند با حمایت حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا تا مرز بازپس‌گیری کامل آن پیش بروند.

آمریکا اعلام کرد که در طی ۲۴ ساعت گذشته نیروهای ائتلاف ۲۱ حمله هوایی در سوریه انجام داده‌اند که ۱۷ مورد آن در کوبانی بوده است.

به گفته ناظران، آزادی کامل این شهر پیروزی نمادین بزرگی برای نیروهای کرد و همین طور ضربه سختی به داعش خواهد بود که حدود ۱۰۰۰ نفر از نیروی خود را از زمان آغاز حمله به این شهر از دست داده است.