نخست‌وزیر تازه یونان سوگند یاد کرد

حق نشر عکس AP
Image caption آلکسی سیپراس (راست) در حضور کارلوس پاپولیاس، رئیس‌جمهوری یونان سوگند یاد کرد

آلکسی سیپراس، رهبر حزب مخالف ریاضت اقتصادی سیریزا، چند ساعت بعد از پیروزی در انتخابات، به عنوان نخست‌وزیر جدید یونان سوگند یاد کرد.

رهبر حزب سیریزا که دو کرسی برای کسب اکثریت مطلق پارلمان کم داشت، برای تشکیل دولت ائتلافی با یک حزب راست‌گرای کوچک به نام یونانی‌های مستقل ائتلاف کرد.

حزب سیریزا، حزب چپ‌گرای رادیکال است که در مواضع اصلی از جمله موضوع مهاجرت با حزب راستگرای یونانی‌های مستقل اختلاف‌های اساسی دارد اما موضع هر دو گروه در مخالفت با سیاست ریاضت اقتصادی مشترک است.

شب گذشته هواداران حزب پیروز انتخابات ساعت‌ها در خیابان جشن و پایکوبی کردند.

آقای سیپراس که از مخالفان سرسخت ریاضت اقتصادی است، قول داده حقوق کارمندان و مزایای بازنشستگی را دوباره افزایش دهد. اینجا بیشتر بخوانید.

او بامداد امروز در بدو ورود به جمع هوادارانش قول داد به "پنج سال درد و تحقیر" پایان دهد و درباره بدهی‌های بین‌المللی یونان وارد مذاکره مجدد شود.

پیروزی سیریزا در انتخابات یونان، نگرانی درباره آینده این کشور در اتحادیه اروپا را افزایش داده است. این حزب مخالف سیاست‌های ریاضت اقتصادی یونان برای بازپرداخت بدهی‌های این کشور است.

در واکنش به این پیروزی، ارزش یورو، پول مشترک کشورهای اروپایی در مقابل دلار به پایین‌ترین حد در ۱۱ سال گذشته رسیده است.

حق نشر عکس AFP

یونان برای بازپرداخت حدود ۲۶۸ میلیارد دلار بدهی سنگین بین‌المللی، وارد یک دوره ریاضت اقتصادی شدید شد. ناراضی بودن رای‌دهندگان از این سیاست از دلایل اصلی پیروزی حزب سیریزا در انتخابات بود.

آقای سیپراس به هوادارانش قول داده بسیاری از سخت‌گیری‌های اقتصادی را لغو خواهد کرد.

این حزب برای رسیدن به اکثریت مطلق آرا به ۱۵۱ کرسی نیاز داشت که ۱۴۹ کرسی را به دست آورد.

آقای سیپراس در برابر جمعیت شادمان هوادارانش در آتن گفت که رای دهندگان یونانی مجوزی "روشن و قوی" برای هدایت کشور در اختیار حزب او گذشته‌اند.

او همچنین قول داد که برای یک راه حل مالی منصفانه و مفید به مذاکره بنشیند.

_________________________________________________________________________

اروپا چقدر آماده است؟

تحلیل کریس موریس، خبرنگار بی‌بی‌سی در آتن

در میدان کلاتمونوس، پرچم‌ها برافراشته بود، هواداران سیزیرا آواز می‌خواندند و می‌رقصیدند؛ همدیگر را در آغوش می‎‏‌گرفتند و اشک می‏‌ریختند، با لبخندهایی به پهنای صورت. این پیروزی غیرمنتظره‌ای برای جناح چپ رادیکال یونان بود. احتمالا پیروزی که انتظارش را نداشتند.

اکنون آلکسی سیپراس، یک انقلاب ضد ریاضت اقتصادی را پیش خواهد برد. حرکتی که رای‌های بسیاری پشت سر آن است. او در سخنرانی خود گفت با شرکای اروپایی یونان وارد مذاکره مجدد خواهد شد. سوال اینجاست که چقدر این شرکا حاضر به کنار آمدن با او هستند؟

آقای سیپراس برای کاهش اثر سیاست ریاضت اقتصادی قصد دارد حقوق و مزایای بازنشستگی را دوباره افزایش دهد. در حالی که بدهی عظیمی به کشورهای اروپایی دارد.

این لحظه‌ای مهم در تاریخ یونان و اتحادیه اروپاست. و روزهای آزمون پیش روست.

البته در طول بحران حوزه یورو اتفاق‌هایی افتاد که هیچ وقت تصور نمی‌شد به واقعیت بپیوندد. مثلا کسی تصور نمی‌‌کرد روزی بانک مرکزی اروپا دوباره به بازار بحرانی پول تزریق کند یا یونان ریسک روی آوردن به یک حزب رادیکال چپ را بپذیرد.

اما هر دو اتفاقی که این روزها افتاد، نشان داد که این هفته می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ اتحادیه اروپا باشد.

___________________________________________________________________________

هشدار آلمان

سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و جنز ویدمان، رئیس بانک مرکزی این کشور در واکنشی مشابه بعد از پیروزی سیریزا در انتخابات گفته‌اند، یونان باید به تعهدات خود در قبال اروپا پایبند باشد.

جنز ویدمان، رئیس بانک مرکزی آلمان می‌گوید یونان تنها زمانی می‌تواند انتظار حمایت داشته باشد که به قول و قرارها با شرکای اروپایی خود پایبند باشد.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا هشدار داده که نتایج انتخابات یونان ممکن است وضعیت اقتصادی نامعلوم اروپا را بدتر کند.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه این پیروزی را به رهبر حزب سیریزا تبریک گفته و قول داده برای حمایت از رشد اقتصادی و ثبات به یونان کمک کند.