سازمان ملل تعمیر خانه‌های آسیب‌دیده را در غزه متوقف کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ده‌ها هزار خانه در جریان حملات اسرائیل به غزه آسیب دید

سازمان ملل متحد اعلام کرد به دلیل کمبود بودجه و نرسیدن کمک‌های بین‌المللی، روند تعمیر خانه‌های آسیب‌دیده و فراهم کردن اجاره‌بها برای بیجاشدگان در جریان جنگ غزه را متوقف می‌کند.

آژانس سازمان ملل برای امدادرسانی به پناهجویان فلسطینی - آنروا (UNRWA) - امروز سه‌شنبه ۲۷ ژانویه در بیانیه‌ای گفت: "از ۵.۴ میلیارد دلار کمکی که ماه اکتبر گذشته در کنفرانس قاهره وعده داده شد، تقریبا هیچ پولی به غزه نرسیده است".

این آژانس خلف وعده کشورهای اهداکننده را "نگران‌کننده و غیر قابل قبول" خواند.

سازمان ملل می‌گوید که مبلغی برای بازسازی خانه‌هایی که در جریان حملات اسرائیل کاملا ویران شده، باقی مانده، اما بودجه‌اش برای تعمیر خانه‌هایی که تنها آسیب‌دیده و کمک به پرداخت اجار‌ه‌بها در غزه تمام شده است.

به گفته آنروا قطع این بودجه باعث خواهد شد کسانی که با این کمک‌ها سرپناهی برای خود و خانواده‌شان مهیا کرده بودند، دوباره به سوی مدارس تحت پوشش سازمان ملل در غزه سرازیر شوند که در حال حاضر هم میزبان ۱۲ هزار نفر است.

سازمان ملل متحد می‌گوید که خانه‌های بیش از ۹۶ هزار پناهجوی فلسطینی در جریان حملات اسرائیل به غزه آسیب دیده یا کاملا نابود شده است.

آنروا در بیانیه‌اش خواهان دریافت فوری ۱۰۰ میلیون دلار برای سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ شده تا بتواند به تعمیر خانه‌ها و کمک به پرداخت اجاره‌بهای بیجاشدگان ادامه دهد.

در جریان جنگ ۵۰ روزه اسرائیل علیه حماس در غزه، حدود ۲۲۰۰ فلسطینی کشته شدند که بیش از دو سوم آنها غیر نظامی بودند. ۱۱ هزار نفر هم در حملات اسرائیل زخمی شدند.

در طرف اسرائیلی ۶۷ سرباز و شش غیر نظامی کشته و تعداد بیشتری هم زخمی شدند.

مطالب مرتبط