مرگ نیسمان: یهودیان آرژانتین مراسم هولوکاست را بایکوت کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption بازماندگان هولوکاست مراسم جداگانه ای در مرکز بازسازی شده یهودیان بوئنوس آیرس برگزار کردند

یک هفته پس از مرگ مرموز آلبرتو نیسمان، دادستانی که درباره پرونده بمبگذاری در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس تحقیق می کرد، گروه های یهودی در آرژانتین مراسم دولتی یادبود قربانیان هولوکاست را تحریم کرده اند.

جسد آلبرتو نیسمان هفته قبل، درست ساعاتی پیش از آنکه قرار بود علیه مقام های بلندپایه دولت در کنگره این کشور شهادت دهد پیدا شد.

بمبگذاری در مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) در سال ۱۹۹۴ به مرگ ۸۵ نفر منجر شد.

آقای نیسمان، کریستینا فرناندز دی کرشنر رئیس جمهور و هکتور تیمرمن وزیر خارجه آرژانتین را متهم کرده بود در دسیسه ای برای سرپوش گذاشتن بر آنچه ادعا می شود نقش ایران در بمبگذاری آمیا بود شرکت داشته اند.

نیسمان آنها را متهم کرده بود که برای بهره برداری تجاری، با ایرانیانی که متهم به بمبگذاری مرکز یهودیان هستند، تبانی کرده اند. اتهامی که مقام‌های آرژانتین آن را رد کردند.

رهبران یهودیان گفتند که دولت تمرکزش را در این تحقیقات از دست داده است.

بعضی از آنها از نطق طولانی تلویزیونی یک شب پیشتر خانم فرناندز ابراز ناراحتی کردند چون گفتند که در آن برای مرگ آلبرتو نیسمان یا قربانیان بمبگذاری ۱۹۹۴ از خود همدردی زیادی نشان نداده.

خانم فرناندز در این نطق اتهام آقای نیسمان برای سرپوش گذاشتن بر دخالت ایران را رد کرده و گفته بود که دستگاه های قوی اطلاعاتی کشور ممکن است به آقای نیسمان اطلاعات غلط داده باشند تا علیه دولت توطئه کنند.

او روز دوشنبه برنامه انحلال دستگاه های اطلاعاتی را اعلام کرد و گفت لایحه ای را برای تشکیل یک نهاد تازه اطلاعاتی عرضه خواهد کرد.

خانم فرناندز پیش از مراسم رسمی هولوکاست، در اقامتگاه رسمی اش با اعضای خانواده های قربانیان بمبگذاری آمیا دیدار کرد.

گزارش رسانه های محلی حاکیست که آنها درباره مسیر آینده تحقیقات و اینکه چه کسی نقش دادستان ویژه را به عهده خواهد گرفت بحث کردند.

یکی از بزرگترین جوامع یهودی جهان در خارج از اسرائیل در آرژانتین زندگی می کنند و شمار آنها به ۲۰۰ هزار نفر می رسد.

جسد آقای نیسمان ۵۱ ساله روز ۱۸ ژانویه در آپارتمانش در بوئنوس آیرس پیدا شد. سلاحی دستی در کنار جسد او وجود داشت.

محققان ابتدا گفتند که تصور می شود او خودکشی کرده باشد، اما بعدا گفتند که نمی توانند احتمال قتل یا قرار دادن نیسمان در حالتی که به سر خود شلیک کرده باشد را مردود بدانند.

پس از بالا گرفتن تردیدها نسبت به خودکشی آقای نیسمان، خانم فرناندز چند روز پیش اعلام کرد که قانع شده مرگ آلبرتو نیسمان ناشی از خودکشی نبوده است.

مطالب مرتبط