کاسترو بهبود روابط با آمریکا را به پس گرفتن گوانتانامو مشروط کرد

حق نشر عکس AP
Image caption دو کشور چند هفته پیش تلاش برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک را اعلام کردند

کوبا شرط جدیدی را برای عادی سازی روابط با آمریکا مطرح کرده است: اینکه آمریکا خاکی را که پایگاه دریایی گوانتانامو در آن قرار دارد پس دهد.

زمینی که پایگاه گوانتانامو در آن قرار دارد - در کنار خلیج گوانتانامو در جنوب کوبا - در سال ۱۹۰۳ از سوی حاکمان وقت کوبا به دولت آمریکا اجاره داده شد.

رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا در نطقی همچنین خواستار لغو تحریم های تجاری آمریکا و خارج کردن نام کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم شد.

دو کشور ماه گذشته بهبود روابط را اعلام کردند که از جمله شامل احیای روابط دیپلماتیک بود. این روابط در سال ۱۹۶۱ قطع شده بود.

مقام های بلندپایه واشنگتن و هاوانا هفته گذشته در همین راستا دیدار کردند.

یک هیات از نمایندگان کنگره آمریکا هم هفته قبل به هاوانا رفت تا مذاکره با هدف بازگشایی سفارتخانه ها در پایتخت های دو کشور را شروع کند.

در همین حال فیدل کاسترو رهبر سابق کوبا در نامه ای تلویحا حمایت خود از بهبود روابط سیاسی را اعلام کرد.

روزنامه دولتی کوبا روز سه شنبه نامه ای را از فیدل کاسترو چاپ کرد که در آن آمده است: "ما همیشه از همکاری و دوستی با همه مردم جهان، از جمله با دشمنان سیاسی خود دفاع می کنیم."

او نوشت به "سیاست آمریکا اعتماد نمی کند"، اما این بدان معنی نیست که او "راه حل صلح آمیز برای مناقشه ها" را رد می کند.

'اشغال غیرقانونی'

رائول کاسترو که در سال ۲۰۰۸ به عنوان رئیس جمهور جانشین برادرش شد، در اجلاس جوامع آمریکای لاتین و کارائیب در کوستا ریکا در باره گوانتانامو اظهار نظر می کرد.

او گفت:‌ "برقراری مجدد روابط دیپلماتیک شروع یک فرآیند برای عادی سازی روابط دو جانبه است. اما این تا زمانی که انسداد ادامه دارد ممکن نخواهد بود، تا زمانی که خاکی را که به طور غیرقانونی توسط پایگاه دریایی گوانتانامو اشغال شده پس ندهند."

مقام های آمریکایی تاکنون به اظهارات آقای کاسترو واکنش نشان نداده اند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواسته است تحریم های تجاری کوبا که از ۱۹۶۲ برقرار بوده را لغو کند.

پیشتر در ماه جاری او همچنین از اختیارات ریاست جمهوری برای تسهیل محدودیت های تجاری و محدودیت سفر به کوبا استفاده کرد.

مطالب مرتبط