طلوع طلایی؛ حزب راست افراطی، سومین حزب بزرگ یونان شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حزب "طلوع طلایی" بیشتر خارجی‌ها را مسئول وضع بد اقتصادی یونان می‌داند

حزب راست افراطی "طلوع طلایی" که سیاست‌های ضدمهاجرت دارد، توانست با وجود محبوس بودن رهبرانش پشت میله‌های زندان شش و سه دهم درصد آرا را در انتخابات یونان تصاحب کند و به سومین حزب بزرگ کشور تبدیل شود.

بر اساس این نتیجه ۱۷ کرسی از ۳۰۰ کرسی پارلمان به این حزب تعلق خواهد گرفت ولی مشخص نیست که آیا هیچ یک از نمایندگان این حزب اجازه ورود به پارلمان را پیدا خواهند کرد یا نه.

این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۲ موفق به کسب ۱۸ کرسی شد ولی در ادامه رهبرانش به فعالیت‌های مجرمانه متهم شدند و از آن زمان در بازداشت به سر می‌برند.

"طلوع طلایی" از نمادهای نازی‌شکل استفاده می‌کند و گفته می‌شود که در خشونت‌های خیابانی یونان نقش دارد.

در اکتبر سال ۲۰۱۳، نیکولاس میکالولیاکوس، رهبر حزب، و باقی نمایندگان آن در مجلس به دست داشتن در جرایم سازمان‌یافته متهم شدند. ایزیدوروس دویاکوس، دادستان کل کشور، با وارد کردن اتهاماتی مشابه به چندین فعال حزبی دیگر خواستار محاکمه آن‌ها شد.

تحقیقات با قتل پاولوس فیساس، خواننده رپ چپ‌گرا و فعال ضدنژادپرستی، در سال ۲۰۱۳ شروع شد. شخصی که به اتهام قتل او بازداشت شد مدعی بود که از حامیان "طلوع طلایی" است، اما حزب منکر هرگونه رابطه با او بود.

این حزب در انتخابات اروپایی ماه مه سال گذشته، ۱۰ درصد آرا را تصاحب کرد و صاحب سه کرسی در پارلمان اروپا شد.

ضدیت با طبقه حاکم

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برخورد قضایی با حزب "طلوع طلایی" در اکتبر ۲۰۱۳ آغاز شد

این حزب در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد اما بحران تکان‌دهنده اقتصادی ۲۰۰۹-۲۰۱۰ یونان و فشارهای ناشی از برنامه‌های ریاضتی دیکته‌شده از طرف اتحادیه اروپا باعث افزایش بی‌سابقه محبوبیت آن شد.

احزاب ناسیونالیست در تمام اروپا پیشروی کرده‌اند، از جمله "جبهه ملی" فرانسه، حزب "جوبیک" مجارستان و حزب "دموکرات" سوئد. اما به نظر می‌رسد که "طلوع طلایی" از همه آن‌ها افراطی‌تر باشد.

عقیده غالب این بود که پیگرد قانونی رهبران حزب باعث ریزش حامیان آن خواهد شد، ولی واسیلیس موناستیریوتیس، استاد مدرسه اقتصاد لندن، به بی‌بی‌سی گفت که انتخابات اخیر پارلمانی نشان داد که ”"بخشی از جامعه یونان به شعارهای ناسیونالیستی افراطی علاقه دارد."

آقای موناستیریوتیس، که یونانی است و اقتصاد سیاسی تدریس می‌کند، گفت "طلوع طلایی" تنها به این دلیل توانست در انتخابات شرکت کند که کارشناسان قانون اساسی بین حزب و تشکیلاتش که گفته می‌شود مرتک جرم شده تفاوت قائل شدند.

به گفته او، حزب در جریان تبلیغات انتخاباتی از شعارهای ضدریاضتی خود کاسته بود و "بیشتر از زاویه ضدیت با طبقه حاکم موضع می‌گرفت، و این سیریزای چپ‌گرا و حزب راست‌میانه یونانی‌های مستقل بودند که گفتمان ضدیت با برنامه‌های ریاضتی را نمایندگی می‌کردند."

محبوبیت در بین سالخوردگان

به نظر می‌رسد که حامیان اصلی "طلوع طلایی" نظامیان و افراد پلیس باشند اما، به گفته آقای موناستیریوتیس، آنها توانسته‌اند "بخش‌های وسیعی از جامعه را با خود همراه کنند." قدرت آن‌ها مخصوصا در آتن و شبه جزیره پلوپونز در جنوب زیاد است اما حضور چندانی در شمال ندارند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آتن، ۲۰۱۲: فعالان "طلوع طلایی" به نیازمندان غذا می‌دهند – ولی به شرطی که یونانی باشند

بسیاری از سالخوردگان یونانی که زندگی تحت اشغال آلمان نازی و دولت نظامی یونان در دهه‌های ۷۰-۱۹۶۰ را تجربه کرده‌اند، ایدئولوژی ناسیونالیستی حزب را نادیده گرفتند و به آن رای دادند.

آقای موناستیریوتیس می‌گوید "نئونازی" توصیف مناسبی برای ایدئولوژی این حزب است که اعتقاد به "برتری نژادی" یونانی‌ها، حمله به مهاجران و دشمنی با اتحادیه اروپا و پیمان ناتو را شامل می‌شود.

به اعتقاد او چنددستگی چپ‌میانه در قالب حزب "ریور"، حزب سوسیالیست "پاسوک" و "جنبش سوسیالیست‌های دموکرات" به رهبری گئورگیوس پاپاندرئو در انتخابات یکشنبه، به نفع این حزب تمام شد.

پتروس فاسولاس یک تحلیلگر یونانی است که برای یک نهاد مدنی طرفدار اتحادیه اروپا به نام "جنبش اروپایی" کار می‌کند. به گفته او این حزب دارای "یک تشکیلات قوی میدانی است و می‌تواند خیلی سریع رهبران جدید بسازد."

او به بی‌بی‌سی گفت که فعالان این حزب مهارت زیادی در "خرید" رای دارند و برای این کار بین فقرا غذا و لباس مجانی پخش می‌کنند، اما اگر لازم باشد دست به "ارعاب" هم می‌زنند.

"فقر در بعضی نواحی چنان زیاد است که گوش شنوا برای شعارهای بیگانه‌هراسانه آنها زیاد پیدا می‌شود. بخش عمده‌ای از جامعه یونان پذیرای چنین گفتمانی است."

به گفته او مانیفست آن‌ها "شبیه بقیه جنبش‌های نئونازی در اروپا" است.

مطالب مرتبط