نخست وزیر یونان: اولویت دولت حل مساله بدهی خارجی و مقابله با بحران انسانی است

حق نشر عکس AP
Image caption به گفته سپیراس سیاست ریاضت اقتصادی دولت قبلی به عزت مردم یونان آسیب رسانده است

الکسیس سیپراس، نخست وزیر چپگرای یونان، گفته است که اولویت دولت او عبارتست از حل مساله بدهی‌های خارجی و برخورد با "بحران انسانی" ناشی از شرایط اقتصادی کنونی این کشور.

در انتخابات پارلمانی یونان که روز ۲۵ ژانویه برگزار شد، حزب چپگرای "ائتلاف چپ رادیکال - سیریزا" با کسب ۱۴۹ کرسی از ۳۰۰ کرسی پارلمان، به بزرگترین جناح حزبی در پارلمان تبدیل شد که برای تشکیل دولت تنها به دو کرسی دیگر نیاز داشت. این حزب در ائتلاف با حزب راستگرای "یونانیانیان مستقل" دولت جدید را تشکیل داد.

حزب یونانیان مستقل با عضویت یونان در حوزه پول مشترک اروپایی - یورو - و توافق‌های موجود با اتحادیه اروپا برای بازپرداخت بدهی‌های خارجی این کشور مخالف است. از دولت جدید به عنوان دولت "ائتلاف ضد ریاضت اقتصادی" یاد می‌شود.

آقای سیپراس در نخستین جلسه کابینه در روز چهارشنبه، ۸ بهمن (۲۸ ژانویه)، گفت که دولت جدید مصمم است برای حل مساله بدهی خارجی یونان که به چند میلیارد یورو بالغ می‌شود، به توافقی "منصفانه و متقابلا سودمند" با طلبکاران خارجی دست یابد و برای این منظور، در نظر دارد مذاکرات جدیدی را با اتحادیه اروپا آغاز کند.

نخست وزیر چهل ساله یونان دولت خود را "دولت نجات ملی" توصیف کرده و گفته است که هدف این دولت، "اعاده عزت" مردم یونان است. به گفته وی، سیاست ریاضت اقتصادی که دولت‌های قبلی برای جلب کمک مالی اتحادیه اروپا به اجرا گذاشته‌اند باعث بروز "یک بحران انسانی" در یونان شده و عزت مردم این کشور را خدشه دار کرده است. وی بر لزوم حمایت از قشرهای آسیب‌پذیر تاکید نهاده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption همزمان با نخستین جلسه کابینه جدید یونان شاخص سهام در بورس آتن سقوط کرده است

الکسیس سیپراس از یک برنامه چهار ساله مالی سخن گفته که قرار است کسری بودجه دولت را، "منهای هزینه بازپرداخت بهره و اقساط وام‌های خارجی" از میان ببرد. وی در عین حال تاکید کرده است که دولت او در نظر ندارد به منظور جلب کمک مالی خارجی، کسری بودجه را به مازاد بودجه تبدیل کند.

دولت‌های قبلی یونان برای دریافت کمک از کشورهای حوزه اروپا، با کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدهای بودجه در حدی که باعث ایجاد مازاد بودجه شود موافقت کرده بودند. از جمله نتایج این توافق‌ها، کاستن از خدمات دولتی، بیکاری کارکنان بخش عمومی و کاهش حقوق بازنشستگان بوده است.

با آغاز به کار دولت جدید، کشورهای عضو حوزه یورو تاکید داشته‌اند که مساله بخشودگی بدهی خارجی یونان قابل طرح نیست و سخنگوی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفته است که "عضویت یونان در حوزه یورو به معنی پایبندی آن کشور به تعهدات قبلی است."

قرار است هیاتی از مقامات مالی اتحادیه اروپا به منظور گفتگو با نخست وزیر جدید یونان روز پنجشنبه به آتن سفر کند.

پیش‌بینی می‌شد که به قدرت رسیدن چپگرایان مخالف سیاست ریاضت اقتصادی یونان سقوط بازارهای سهام اروپایی شود، اما تاثیر انتخابات بر این بازارها چندان چشمگیر نبوده هر چند نرخ برابری یورو در برابر سایر ارزها به دلیل نگرانی از آشفتگی در حوزه یورو کاهش یافته است.

با اینهمه، نتیجه انتخابات باعث نگرانی سرمایه گذاران در داخل یونان شده است و شاخص بهای سهام در بورس آتن پس از نخستین جلسه کابینه جدید در روز چهارشنبه، شش و نیم درصد کاهش یافت.

حق نشر عکس AFP
Image caption شادمانی هواداران سیریرزا از به قدرت رسیدن دولت مخالف ریاضت اقتصادی

مطالب مرتبط