داعش تهدید کرد گروگان‌های ژاپنی و اردنی را به زودی خواهد کشت

حق نشر عکس AFP
Image caption در نوار جدید منتسب به داعش گروگان ژاپنی با عکس خلبان اردنی دیده می‌شود

گروه موسوم به دولت اسلامی تهدید کرده است که در صورتی که جدیدترین درخواست این گروه برآورده نشود، یک خبرنگار ژاپنی و یک خلبان اردنی را که در اسارت دارد ظرف ۲۴ ساعت آینده گردن خواهد زد.

در یک نوار ویدیوئی که شامگاه سه‌شنبه چند وبسایت اسلامگرا آن را منتشر کردند، عکسی از کنگی گوتو جوکو، خبرنگار ژاپنی دیده می شود که تصویری از معاذ الکساسبه، خلبان اسیر اردنی را در دست دارد و در آن فردی به نمایندگی از دولت اسلامی - داعش - از دولت اردن می‌خواهد تا ساجده الریشاوی، زن عراقی‌الاصل را که به اعدام محکوم شده است فورا آزاد کند.

ساجده الریشاوی در سال ۲۰۰۶ به اتهام اقدام به حمله انتحاری در اردن محاکمه و محکوم شد. به گفته مقامات اردنی، این زن و شوهرش در نوامبر سال ۲۰۰۵ در عملیات انتحاری در یک هتل در امان، پایتخت اردن، شرکت داشتند که به کشته شدن شصت تن منجر شد. همسر ساجده الریشاوی در این عملیات کشته شد اما کمربند انفجاری ساجده عمل نکرد و پلیس توانست او را دستگیر کند.

اوایل این هفته، داعش اعلام کرد که یکی از دو گروگان ژاپنی به نام هارونا یوکاوا را که کارمند یک شرکت خصوصی ژاپنی فعال در سوریه بود کشته است. خبر قتل این شهروند ژاپنی در یک نوار ویدیوئی انتشار یافت که در آن، عکس از کنگی گوتو با تصویری از هارونا یوکاوا و صحنه اعدام او نشان داده شده بود. داعش پیشتر از دولت ژاپن خواسته بود در ازای آزادی هارونا یوکاوا و کنگی گوتو جوکو مبلغ دویست میلیون دلار باج پرداخت کند.

حق نشر عکس AP
Image caption دولت اسلامی خواستار آزادی ساجده الریشاوی شده است

هواپیمای خلبان اردنی به نام ستوان هوایی معاذ الکساسبه، ۲۶ ساله، در جریان عملیات هوایی علیه مواضع داعش در سوریه در ماه دسامبر سقوط کرد و او به اسارت این گروه درآمد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، تهدید به قتل خبرنگار ژاپنی را "منزجر کننده" توصیف کرد و بار دیگر از دولت اسلامی خواست تا گروگان ژاپنی را به سرعت آزاد کند. نخست وزیر ژاپن افزود: "اگر چه در موقعیتی بسیار دشوار قرار داریم اما در موضع قبلی خود مبنی بر درخواست کمک از دولت اردن برای آزادی سریع آقای گوتو باقی هستیم."

شامگاه گذشته، دولت ژاپن جلسه‌ای اضطراری را برای بررسی تهدید جدید دولت اسلامی تشکیل داد. در پایان این جلسه، سخنگوی دولت ژاپن گفت که "برعهده دولت اردن است که چگونه نسبت به این درخواست گروگانگیرها واکنش نشان دهد."

در اردن، پدر خلبان اسیر اردنی از دولت این کشور تقاضا کرد تا به درخواست داعش پاسخ مثبت بدهد و گفت: "همه مردم از راس حکومت تا افراد عادی باید بدانند که سلامت معاذ به معنی ثبات در اردن و مرگ معاذ به معنی هرج و مرج در اردن خواهد بود." همزمان، حدود دویست تن از حامیان خلبان اردنی در برابر دفتر نخست وزیر این کشور دست به تظاهرت زده و خواستار آن شدند که اردن به درخواست گروگانگیرها عمل کند.

در روزهای اخیر، بین دولت‌های اردن و ژاپن تماس برقرار بوده و یکی از معاونان وزارت خارجه ژاپن به همین منظور در امان، پایتخت اردن به سر می‌برد. این مقام ژاپنی از اظهارنظر در مورد واکنش احتمالی اردن نسبت به درخواست جدید داعش خودداری کرده است.

به گفته ناظران، درخواست جدید گروگانگیرها عملا دولت اردن را در وضعیتی دشوار قرار می‌دهد. کشته شدن خلبان اسیر اردنی نه تنها می‌تواند واکنش منفی داخلی در پی آورد بلکه ممکن است به سیاست دولت در همکاری با ائتلاف علیه داعش لطمه بزند در حالیکه قبول درخواست داعش هم به معنی تسلیم در برابر باج‌خواهی گروگانگیرها و مشوق گروگانگیری و باج‌خواهی‌های بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گذشته، معمولا داعش فیلم‌های متحرک ویدیوئی گروگان‌های غربی را همراه با درخواست‌های خود یا صحنه قتل آنان منتشر می‌کرد اما پیام جدید این گروه به شکل یک عکس گروگان ژاپنی همراه با سخنانی حاوی درخواست گروه داعش و اظهارات گروگان ژاپنی برای پذیرش این درخواست انتشار یافته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption پیشتر داعش خواسته بود در ازای آزادی گروگان‌های ژاپنی پول دریافت کند

مطالب مرتبط