رئیس جمهوری جدید سریلانکا رئیس برکنار شده دادگاه عالی را به خدمت باز گرداند

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم باندرانایکه دو سال پیش از مقامش برکنار شد

مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهور تازه سریلانکا رئیس دادگاه عالی سریلانکا را که دو سال پیش از سوی رئیس جمهوری سابق و در اقدامی جنجالی از کار برکنار شد، اعاده به خدمت کرد.

شیرانی باندرانایکه امروز صبح و به هنگام بازگشتش به ساختمان دادگاه عالی سریلانکا مورد استقبال حامیانش که دسته‌های گل در دست داشتند، قرار گرفت.

یک منبع در دفتر ریاست جمهوری سریلانکا گفته است که به خانم باندرانایکه اطلاع داده شده است که برکناری او از مقامش بر اثر یک "اشتباه فنی" صورت گرفته است.

خانم باندرانایکه اتهامات فساد را رد کرده است. این اتهامات از سوی دولت ماهیندرا راجاپاکسه، رئیس جمهور سابق، و پس از آنکه وی در چند پرونده قضایی علیه دولت وقت رای صادر کرد، علیه وی اقامه شد.

به دنبال انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا در اوایل سال جاری میلادی و قبول شکست از سوی رئیس جمهوری سابق، مقامات دولت تازه برای تغییر در برخی از تصمیمات دولت گذشته به اقداماتی دست زده اند.

از جمله مقامات دولت جدید سریلانکا اعلام کرده اند که گزارش های مربوط به "تلاش برای کودتا" از سوی رئیس جمهور سابق را پس از انجام انتخابات بررسی می‌کنند.

مانگلا ساماراویرا، یکی از مشاوران رئیس جمهوری منتخب پیشتر در همین رابطه و در جمع خبرنگاران گفته بود که "مردم فکر می‌کنند که انتقال قدرت مسالمت‌آمیز بوده؛ اما اینطور نبوده است."

آقای ساماراویرا گفته است که رئیس جمهور سابق پس از شکست در انتخابات کوشبد فرماندهان ارتش و پلیس را تشویق به کودتا کند تا بتواند در مقام خود باقی بماند. آقای راجاپاکسه این اتهامات را رد کرده است.

سریلانکا، که تا سال ۱۹۷۲ سیلان نام داشت، جزیره‌ای واقع در شمال اقیانوس هند است و جمعیت آن به بیش از ۲۰ میلیون نفر می‌رسد.این کشور زمانی مستعمره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۴۸ استقلال خود را به دست آورد.

حدود ۷۵ درصد جمعیت این کشور را سینهالی‌ها و حدود ۱۱ درصد را تامیل‌ها تشکیل می‌دهند و مالای‌ها و افراد نژاد مخلوط بومی و اروپایی سایر اقلیت‌های عمده این کشور هستند. دین حدود ۷۰ در صد جمعیت سریلانکا بودایی است و پیروان هندوئیسم و اسلام دو اقلیت دینی اصلی در این کشور هستند. سینهالی و تامیل زبان‌های رسمی این کشور است و انگلیسی نیز به طور وسیع مورد استفاده قرار دارد.

اقتصاد سریلانکا عمدتا به کشت و پردازش محصولات کشاورزی متکی است و به خصوص چای، کائوچو و دارچین از محصولات عمده این کشور محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط