مراسم خاکسپاری آلبرتو نیسمان در آرژانتین برگزار می‌شود

حق نشر عکس AFP

مراسم خاکسپاری آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی که در شرایط نامعلومی درگذشته است، تحت تدابیر امنیتی شدید در یک قبرستان یهودی در نزدیکی بوینوس آیرس برگزار می‌شود.

در همین حال همکاران آلبرتو نیسمان می گویند این دادستان آرژانتینی به این دلیل یک سلاح دستی قرض گرفته بود که به مامورانی که مسئول حفاظت از او بودند اطمینان نداشت.

جسد آقای نیسمان روز ۱۸ ژانویه در حمام خانه اش پیدا شد درحالی که جای یک گلوله در سمت راست سرش پیدا بود و در کنارش یک اسلحه کالیبر ۰.۲۲ و یک پوکه افتاده بود.

دیه گو لاگومارسینو یک روز پیش از مرگ آلبرتو نیسمان، این سلاح را به او قرض داده بود. محققان هنوز نمی‌توانند بگویند که آیا آلبرتو نیسمان خودکشی کرده یا کشته شده است.

آقای نیسمان در روز مرگش قرار بود در مورد یافته هایش حاکی از تلاش دولت آرژانتین برای پنهان کردن نقش ایران در بمبگذاری سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان بوئنوس آیرس است در کنگره شهادت دهد. ایران دخالت در آن بمبگذاری را رد می کند.

آقای لاگومارسینو که متخصص کامپیوتر و از آشنایان قدیمی آقای نیسمان است در کنفرانسی خبری گفت که آقای نیسمان به او گفته بود "که نگران ایمنی دخترانش است."

او گفت:‌ "به او گفتم: ببین این سلاح کهنه است... فکر نمی کنم بتوانی با این از خودت محافظت کنی. او جواب داد:‌ نگران نباش، نگاهش می دارم برای وقتی که یک آدم دیوانه چوب به دست پیدا شد و مرا متهم به خیانت کرد."

حق نشر عکس EPA
Image caption دیه گو لاگومارسینو یک روز پیش از مرگ آلبرتو نیسمان، سلاحی را به او قرض داده بود

آقای لاگومارسینو که آخرین کسی بود که آقای نیسمان را زنده دیده بود گفت به او نشان داده چطور سلاح را پر و خالی کند اما نیسمان به او اطمینان داده بود از آن استفاده نخواهد کرد.

اما او گفت که آلبرتو نیسمان اضافه کرده که: "حتی به ماموران امنیتی محافظم اطمینان ندارم."

آقای لاگومارسینو به دادن سلاح به کسی که مجوز استفاده از آن را نداشت متهم شده است - تنها کسی که تاکنون در ارتباط با این پرونده متهم می شود.

رئیس تیم امنیتی آقای نیسمان از سمتش معلق شده. او و دو عضو دیگر تیم محافظان موضوع تحقیق هستند.

روبن بنیتز مدیریت یک تیم ده نفره امنیتی برای محافظت از آقای نیسمان را به عهده داشت.

پلیس می گوید که این تیم برخلاف تعریف وظایفش، در روز حادثه چند ساعت از آلبرتو نیسمان بی خبر بود.

کریستینا فرناندز دی کرشنر رئیس جمهور آرژانتین روز دوشنبه در نطقی ملی ماموران سابق امنیتی را متهم به سوءاستفاده از آقای نیسمان برای اتهام زدن به رئیس جمهور و بعد قتل او کرد. او در همان نطق طرحی را برای انحلال دستگاه های امنیتی و ایجاد دستگاه های تازه اعلام کرد.

محققان ابتدا گفتند که تصور می شود او خودکشی کرده باشد، اما بعدا گفتند که نمی توانند احتمال قتل یا قرار دادن نیسمان در حالتی که به سر خود شلیک کرده باشد را مردود بدانند.

بمبگذاری در مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) در سال ۱۹۹۴ به مرگ ۸۵ نفر منجر شد.

آقای نیسمان، کریستینا فرناندز دی کرشنر رئیس جمهور و هکتور تیمرمن وزیر خارجه آرژانتین را متهم کرده بود در دسیسه ای برای سرپوش گذاشتن بر آنچه ادعا می شود نقش ایران در بمبگذاری آمیا بود شرکت داشته اند.

مطالب مرتبط