خانه آزادی‌‌:‌ سوری ها دربندترین مردم جهان‌ هستند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مردم سوریه از پایین‌ترین میزان آزادی برخوردارند

سازمان فری‌دام هاوس (خانه آزادی) می‌گوید که وضعیت مردم جهان از لحاظ حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی بدتر شده و در میان همه کشورهای جهان، سوریه از پایین‌ترین میزان آزادی برخوردار است و ایران و افغانستان هم در دسته کشورهای غیرآزاد جای گرفته اند.

گزارش این سازمان دیدبان وضع دموکراسی و آزادی در جهان، سوریه را کشوری استبدادی توصیف کرده که در جنگ داخلی و اختلاف‌های فرقه‌ای فرورفته و با ترورسیم غیرقابل کنترل مواجه است.

این گزارش می‌گوید حکومت سوریه، با سرکوب خشونت‌بار تظاهرات معترضان، درها را برای رشد گروه موسوم به دولت اسلامی و سایر افراط‌گرایان باز کرد و باعث رشد گروه‌های مختلف شورشی شد که برای دفاع از آنها شکل گرفتند.

این گزارش همچنین می‌گوید دولت نوری المالکی در عراق با آزار و اذیت رهبران مخالفان و سرکوب تظاهرات صلح آمیز سنی‌ها، راه را برای رشد شورشیان مسلح هموار کرد.

خانه آزادی "تروریسم" را عامل مهمی دانسته و نوشته پیکارجویان اسلامگرا در بسیاری از نقاط جهان به کشتار نیروهای امنیتی و غیرنظامیان دست زدند، شهروندان خارجی‌ را گروگان گرفتند و اقلیت‌های مذهبی را کشتند یا به بردگی گرفتند.

در گزارش خانه آزادی کشورها به سه دسته آزاد، نسبتا آزاد و غیر آزاد دسته بندی شده‌اند.

این گزارش ایران، افغانستان و تاجیکستان را در گروه کشورهای "غیرآزاد" دسته بندی کرده است.

در میان پنجاه و یک کشور "غیرآزاد" خانه آزادی وضعیت سوریه، عربستان، کره شمالی، سودان، ازبکستان، تبت، صحرای غربی، سومالی، اریتره و گینه را "بدتر از بد" توصیف کرده است.

خانه آزادی نوشته است که در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، مناطق جنوب صحرای آفریقا، اروپا و آمریکا، و حتی در اقیانوسیه میزان آزادی کمتر شده است اما تونس یک استثنا است.

تونس یکی از سکولارترین کشورهای جهان عرب است و با برگزاری انتخابات آزاد و تدوین قانون اساسی تازه به عنوان نمونه موفقی از دوران گذار به دمکراسی در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

خانه آزادی می‌گوید تونس از کشوری نسبتا آزاد به کشوری آزاد تبدیل شده است.

'بازگشت مشت آهنین'

این سازمان دیدبان آزادی عنوان گزارش خود را "روی‌گردانی از دموکراسی: بازگشت مشت آهنین" گذاشته است و سال ۲۰۱۴ را سال فراگیر شدن خشونت‌های تروریستی در جهان دانسته که در آن اقتدارگرایان از تاکتیک‌های وحشیانه‌‌تری استفاده کردند و هجوم روسیه به همسایه‌اش، اوکراین و انضمام بخشی از خاک این کشور به روسیه را ضربه سختی به دموکراسی توصیف کرده است.

این گزارش می‌گوید بعد از دوره طولانی تداوم فشار بر دموکراسی، تحولات سال ۲۰۱۴ "فوق‌العاده ترسناک‌" بوده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهراتی در دفاع از آزادی در مسکو

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد تعداد کشورهایی که از لحاظ میزان آزادی به رتبه‌های پایین‌تر سقوط کرده‌اند دو برابر کشورهایی است که به رتبه‌های بالاتر رفته‌اند. همین طور کشورهایی که میزان آزادی در آنها بیشتر شده نسبت به ۹ سال گذشته در پایین‌ترین میزان خود بوده است. در حالی که وضعیت آزادی‌ها در ۶۱ کشور بدتر شده فقط ۳۳ کشور آزادی‌های بیشتری به دست آورده‌اند.

در مقابل کشورهای بزرگ با اقتصادهای قدرتمند و نفوذ فراوان که در زمینه آزادی، عقب‌گرد داشته‌اند، وضعیت استانداردهای دموکراتیک در روسیه، ونزوئلا، مصر، ترکیه، تایلند، نیجریه، کنیا، آذربایجان و مجارستان که یک عضو اتحادیه اروپا، است در روندی که از سال ۲۰۱۰ شروع شده دچار افت شدید شده است.

'دشمنان آزادی'

خانه آزادی در این گزارش خود از ویتکور اوربان نخست وزیر مجارستان، سرگئی لاوروف نخست‌وزیر روسیه، شی‌ جین‌پینگ رئیس جمهوری چین، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و رامیز مهدی‌اف رئیس دفتر رئیس جمهوری آذربایجان به عنوان دشمنان آزادی نام برده است.

در این گزارش از نخست وزیر ترکیه نقل شده که "ما توییتر را ریشه‌کن می‌کنیم. قدرت دولت ترکیه را به همه نشان می‌دهیم."

از ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان هم نقل شده که "دموکراسی لزوما همراه با آزادی نیست".

مطالب مرتبط