پیام حزب‌الله لبنان به اسرائیل: در پی افزایش تنش نیستیم

حق نشر عکس AFP
Image caption طرفداران حزب‌الله کشته شدن نظامیان اسرائیلی در عملیات روز گذشته را جشن گرفتند

حزب الله لبنان گفته است که خواستار افزایش تنش در مرز لبنان و اسرائیل نیست.

روز پنجشنبه، ۹ بهمن (۲۹ ژانویه)، مقامات اسرائیلی گفتند که پیامی را از گروه حزب‌الله لبنان دریافت کرده اند که حاوی عدم تمایل این گروه به ادامه درگیری با نیروهای اسرائیلی است.

این پیام یک روز پس از آن دریافت شده که شبه نظامیان حزب‌الله دو خودرو اسرائیلی را هدف موشک قرار دادند که در نتیجه آن، دو نظامی اسرائیلی کشته شدند. در مقابل، نیروهای اسرائیلی مناطق مرزی لبنان را گلوله باران کردند که در اثر آن، یک صلحبان سازمان ملل جان خود را از دست داد. صلحبان کشته شده شهروند اسپانیا بود.

در مورد پیام حزب‌الله، موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، گفته است "واقعیت این است که پیامی دریافت شده و میان ما و لبنان از طریق یونیفیل (واحد صلحبانان سازمان ملل در مرز اسرائیل و لبنان) خطوط ارتباط و هماهنگی وجود دارد و چنین پیامی از لبنان دریافت شده است."

به نوشته روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحرونوت، فرمانده صلحبانان سازمان ملل هنگام تسلیم این پیام، از سوی حزب الله گفته است که تا آنجا که به این گروه مربوط می شود، حملات دیروز به تلافی کشته شدن دوازده عضو حزب‌الله و یک سرتیپ پاسدار ایرانی در روز ١٨ ژانویه به اجرا گذاشته شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption حزب الله لبنان به تلافی حملات ١٨ ژانویه در مرز سوریه خودروهای اسرائیلی در مرز لبنان را هدف قرار داد

این افراد در مرز اسرائیل و سوریه کشته شدند و حزب‌الله و مقامات جمهوری اسلامی این حمله را به اسرائیل نسبت دادند و مقامات حزب‌الله و برخی مقامات و رسانه‌های خبری جمهوری اسلامی اسرائیل را به اقدام تلافی جویانه سنگین تهدید کرده بودند. حمله حزب‌الله به خودروهای اسرائیلی یک روز پس از برگزاری مراسم ختم سرتیپ الله‌دادی در تهران صورت گرفت.

به نوشته روزنامه اسرائیلی، حزب الله در پیام خود به مقامات اسرائیلی یادآور شده که عملیات روز گذشته از آن سوی "خط آبی" یا مرز شناخته شده بین‌المللی بین اسرائیل و لبنان صورت گرفت تا اسرائیل نتواند به بهانه حمله به خاک آن کشور از لبنان، به اقدامات تلافی‌جویانه گسترده در داخل خاک لبنان دست بزند و آن را اقدامی قانونی در دفاع از خود قلمداد کند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption عملیات حزب‌الله یک روز پس از مراسم یادبود کشته شدگان ١٨ ژانویه اجرا شد

در حمله روز گذشته، نیروهای اسرائیلی در منطقه موسوم به مزارع شبعا هدف قرار گرفتند. این منطقه از زمان جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ در تصرف اسرائیل بوده اما جامعه بین‌المللی حاکمیت اسرائیل بر این اراضی به رسمیت نمی شناسد. لبنان این اراضی را بخشی از خاک خود می داند اما این ادعا مورد حمایت سازمان ملل نیست.

از زمان خروج اسرائیل از خاک لبنان در سال ۲۰۰۰، این منظقه محل درگیری‌های مرزی متعددی بوده و به خصوص حزب‌الله لبنان حضور اسرائیل در آن را به منزله اشغال خاک لبنان اغلام کرده و گفته است که تا تخلیه کامل تمامی اراضی لبنان، مسلح خواهد ماند و به مبارزه ادامه خواهد داد.

به گفته ناظران، حزب الله لبنان حمله محدود روز گذشته را به منظور اثبات توانایی واکنش به عملیات اسرائیل به اجرا گذاشت با این امید که این عملیات به درگیری گسترده‌ای مانند جنگ سال ۲۰۰۶ با اسرائیل منجر نشود. همزمان، دولت اسرائیل هر چند در نظر داشته قاطعیت خود در واکنش به چنین حملاتی را نشان دهد، اما در حالیکه تنها چند ماه به انتخابات پارلمانی آن کشور مانده، به ورود به جنگی احتمالا طولانی مدت با نتیجه غیرقابل پیش بینی تمایلی ندارد.

مطالب مرتبط