ژاپن خواستار تشدید تدابیر امنیتی اردن برای حفظ سفارتش شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پوسترهایی با تصویر معاذ کساسبه، خلبان اردنی در خیابان‌های امان نصب شده‌اند

با پایان ضرب‌الاجل گروه موسوم به دولت اسلامی برای تبادل گروگان‌هایش با یک عضو زندانی‌اش در اردن، وزیر امور خارجه ژاپن خواستار تشدید تدابیر امنیتی دولت امان برای حفظ امنیت شهروندانش و سفارت این کشور در اردن شده است.

دولت اسلامی گفته در ازای آزادی ساجده ریشاوی، از اعضای زندانی القاعده در عراق که در اردن زندانی است، یک گروگان ژاپنی را آزاد خواهد کرد.

یک خلبان اردنی هم در دست گروه اسلامی اسیر است و این کشور اعلام کرده است که آماده تبادل زندانی با داعش است. در صورت آزادی خانم ریشاوی، خلبان اردنی هم زنده می‌ماند.

فومیو کیشیدا، وزیر امور خارجه ژاپن روز جمعه گفت که برای آزاد کردن روزنامه‌نگار ژاپنی با دولت اردن از نزدیک در تماس است.

دولت اردن اعلام کرده است که برای ادامه مذاکرات مربوط به تبادل زندانی با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) لازم است از زنده بودن خلبان اردنی اسیر داعش مطمئن شود.

خانواده معاذ کساسبه، خلبان اردنی، گفته‌اند که تنها اندکی قبل از پایان آخرین ضرب‌الاجل داعش، برخی منابع به آنها اطمینان داده‌اند که او زنده است.

اردن اعلام کرده است که آماده تبادل زندانی با داعش است. ولی گروه موسوم به دولت اسلامی تنها گفته است که در ازای آزادی ساجده ریشاوی، از اعضای زندانی القاعده عراق که در اردن زندانی است، یک گروگان ژاپنی را آزاد خواهد کرد، هرچند در صورت آزادی خانم ریشاوی، خلبان اردنی هم زنده می‌ماند.

رینکو، همسر کنجی گوتو، گروگان ژاپنی اسیر داعش، به بی‌بی‌سی گفت که داعش وعده داده که در ازای آزادی خانم ریشاوی آقای گوتو را آزاد خواهد کرد.

اردن عضو ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با داعش است. این ائتلاف از تابستان گذشته تاکنون، مواضع داعش در سوریه را زیر حمله‌های هوایی گرفته است.

یک سخنگوی ائتلاف به بی‌بی‌سی گفته است که با وجود تحولات روزهای اخیر، نظامیان اردن همچنان در عملیات نظامی علیه داعش مشارکت دارند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معاذ کساسبه، ساجده ریشاوی و کنجی گوتو - سه نفری که محور اصلی بحث‌ها برای تبادل زندانی هستند

'زنده و در امان'

در ویدئویی که داعش روز چهارشنبه گذشته منتشر کرد، صدای کسی که تصور می‌شود آقای گوتو است، شنیده می‌شد که هشدار می‌داد: "اگر ساجده ریشاوی تا غروب روز پنجشنبه، بیست و نهم، به وقت موصل، در مرز ترکیه با من مبادله نشود، معاذ کساسبه، خلبان اردنی فورا کشته خواهد شد."

رینکو، همسر آقای گوتو گفته است که تهدید مشابهی از طرف گروه داعش به او ایمیل شده است.

جزئیاتی درباره محل نگهداری گروگان‌ها یا محل احتمالی مبادله زندانیان در طول مرز ترکیه منتشر نشده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیکارجویان داعش کنترل بخش گسترده‌ای از مرز سوریه با ترکیه را در اختیار دارند

پیامی که روز چهارشنبه، ۲۸ ژانویه، دریافت شد، دومین پیام داعش در یک هفته بوده است. این گروه ابتدا برای آزاد کردن آقای گوتو و هارونا یوکاوا، یک تبعه دیگر ژاپن ۲۰۰ میلیون دلار باج خواسته بود و بعد، وقتی با درخواستش موافقت نشد، آقای یوکاوا را کشت.

ساجده ریشاوی در پی ناکام ماندن در یک بمبگذاری انتحاری در امان، پایتخت اردن، بازداشت و به اعدام محکوم شده است. مقامات اردنی گفته‌اند که او در سال ۲۰۰۵ میلادی به همراه همسرش در عملیاتی انتحاری در یک هتل در امان، پایتخت اردن، شرکت داشت. در این حمله ۶۰ نفر جان خود را از دست دادند. همسر خانم ریشاوی نیز در این حمله کشته شد، ولی کمربند انفجاری او عمل نکرد و زنده ماند.

هواپیمای معاذ کساسبه، خلبان اردنی، روز ۲۴ دسامبر و هنگامی که برفراز شمال سوریه پرواز می‌کرد، دچار سانحه شد و او به دست داعش افتاد. بستگان او و هوادارانش در امان تجمعاتی برگزار کرده و از دولت خواسته‌اند که به آزادی او کمک کند.

وزیر امور خارجه اردن روز پنجشنبه، ۲۹ ژانویه و بعد از نشست هیات دولت آن کشور، تاکید کرد که دولت می‌خواهد مطمئن شود که خلبان اردنی زنده است. او اضافه کرد که اردن در پی تامین امنیت و آزادی آقای گوتو نیز هست.

اعضای خانواده آقای کساسبه با انتشار اطلاعیه‌ای، بدون نام بردن از منابع خود، گفته‌اند که مدارکی دریافت کرده‌اند که نشان می‌دهد این خلبان اردنی "زنده و در امان" است.

پدر او از داعش خواسته است تا "به خاطر خدا و پیامبرش" پسرش را آزاد کند.

آقای گوتو هم که ۴۷ سال دارد، یک خبرنگار آزاد شناخته‌شده و مستندساز است. براساس گزارش‌ها، او در ماه اکتبر (نزدیک به سه ماه پیش) به سوریه رفت تا در روند آزادی آقای یوکاوا حضور داشته باشد.

رینکو گوتو، همسر او، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که چندین ایمیل از داعش دریافت کرده است، ولی به نظر می‌رسد که در آخرین ایمیل، "درخواست نهایی" آنها مطرح شده باشد. او از دولت‌های ژاپن و اردن خواست تا متوجه باشند که سرنوشت هر دو مرد (گروگان) در دست‌های آنهاست.

مطالب مرتبط