نگرانی اتحادیه بین‌المللی حقوقدانها از محکومیت قدرت اف

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای قدرت اف از مشکلات وجودداشته در روند بررسی این قضیه و در باره تهدیدهایی که نسبت به او همچون وکیل مدافع این پرونده وارد می‌شد، به صورت علنی انتقاد می‌کرد

اتحادیه بین‌المللی حقوقدانها از حکم دادگاه شهر دوشنبه نسبت به شهرت قدرت اف، حقوقدان و معاون رئیس حزب مخالف سوسیال دموکرات تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد بین‌المللی با انتشار بیانیه ای نوشته ""IBAHRIT یا اتحادیه بین‌المللی حقوقدانها از محکوم شدن شهرت قدرت اف، حقوقدان برجسته مدافع حقوق بشر در تاجیکستان نگران است. او روز 13 ژانویه در تقلب و ریشوه خواری مجرم دانسته شده و برای نه سال روانه زندان شد."

در بیانیه اتحادیه حقوقدانها تأکید می‌شود که آقای قدرت اف یکی از سه وکیل مدافع زید سعیداف، وزیر پیشین صنایع تاجیکستان بود که در ماه دسامبر سال 2013 به 26 سال زندان محکوم شده است.

بیانیه می‌فزاید: "آقای قدرت اف از مشکلات وجودداشته در روند بررسی این قضیه و در باره تهدیدهایی که نسبت به او همچون وکیل مدافع این پرونده وارد می‌شد، به صورت علنی انتقاد می‌کرد."

هلنا کندی، یکی از رئیسان IBAHRIT در این بیانیه نوشته است، مورد نگرانی آن است که بازداشت، تحقیق پرونده و محکومیت قدرت اف به اظهارات عمومی او در رابطه به پرونده پرسر و صدای زید سعیداف مربوط است. چنین امر مغایر با اصولهای اساسی سازمان ملل است که می‌گوید: دولتها باید برای وکیلان مدافع شرایط لازم برای انجام فعالیت حرفه ای شان بدون تهدید، مانعه، آزار و یا دخالت بی‌مورد فراهم کنند."

خانم کندی افزوده است، طبق اصولهای اساسی سازمان ملل حقوقدانها نباید به خاطر انجام کار کسبیشان مورد تحریمهای اقتصادی و مالی و یا تهدید قرار بگیرند.

او تأکید کرد: "زمانت استقلال برای کسبی حقوقدانها شرایط بنیادی برای تأمین والایت قانون است و به این خاطر این اصول در سطح بالاترین بین‌المللی گرامی داشته می‌شود."

این در حالیست که هفته‌ای قبل دیدبان حقوق بشر زندانی شدن شهرت قدرت اف، حقوق‌شناس تاجیک را سرکوب آزادی بیان و استقلال تخصص قانونی در تاجیکستان خواند.

استیو اسوردلاف، محقق اروپا و آسیای میانه‌ دیدبان حقوق بشر در اظهارات این سازمان گفته است: "مقامات تاجیک تلاش کرده، یکی از فعالترین و مستقلترین حقوقدانها در تاجیکستان را خاموش کنند. تعقیب قدرت اف به بارور ما انگیزه‌های سیاسی داشته و به استقلال تخصص حقوقدانی در این کشور ضربه وارد می‌کند."

زمانی که آقای قدرت اف در تابستان سال گذشته بازداشت شده بود، او یکی از سه وکیل مدافع زید سعیداف، تاجر زندانی تاجیک که سازمانهای مدافع حقوق بشر قضیه او را نیز دارای انگیزه‌های سیاسی خوانده‌اند، بود.

چند روز قبل از بازداشتش آقای قدرت اف به سازمانهای غیردولتی، رسانه‌های خبری و نمایندگیهای دیپلماتیک در تاجیکستان اظهاراتی ارسال کرد که در آن از نقض مقررات تحقیق پرونده زید سعیداف اطلاع می‌داد. او در این اظهارات همچنین در باره حمله‌های پیوسته به او و اعضای دیگر تیم مدافعان زید سعیداف، از جمله تهدید برای بازداشت گزارش داده بود.

مطالب مرتبط