آمریکا شهرک‌سازی اسرائیل را در کرانه باختری غیرقانونی خواند

حق نشر عکس AP
Image caption سخنگوی کاخ سفید: ساخت واحدهای مسکونی جدید در مناطق اشغالی غیرقانونی است

آمریکا از تصمیم اسرائیل برای ارائه مناقصه‌های جدید به منظور ساخت‌وساز بیشتر در مناطق اشغالی کرانه باختری رود اردن انتقاد کرده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفته است که چنین اقدامی، باعث انزوای بین‌المللی بیشتر اسرائیل خواهد شد و تاثیری نیز در تقویت امنیت یا افزایش رفاه آن کشور ندارد و نه تنها به پیشرفت مذاکرات صلح کمک نمی‌کند، بلکه حتی تاثیری عکس خواهد داشت.

او گفت: "به باور ما، شهرک‌ها غیرقانونی هستند و تاثیری زیانبار بر روند حصول توافق برای داشتن دو کشور مستقل دارند."

یک گروه ناظر اسرائیلی روز جمعه، ۳۰ ژانویه، اعلام کرد که دولت اسرائیل صدها مناقصه برای احداث واحدهای مسکونی جدید در کرانه باختری رود اردن ارائه کرده است. دولت اسرائیل متهم شده است که این اقدام، تنها فعالیتی تبلیغاتی در آستانه انتخابات پیش رو بوده است.

با این حال، یک مقام آگاه اسرائیلی که خواست نامش فاش نشود، توضیح داده است که بنا نیست واحد مسکونی جدیدی اضافه بر آنچه قبلا با فلسطینیان توافق شده بود ساخته شود، بلکه تنها مناقصه نه چندان موفق سال گذشته برای ساخت واحدهای مسکونی جدید دوباره ارائه شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption شهرک آدم در نزدیکی شهر رام‌الله در کرانه باختری رود اردن

فلسطینیان واکنشی تند به ارائه این مناقصه داشته‌اند.

اسرائیل کنترل بخش مورد مناقشه کرانه باختری رود اردن را در سال ۱۹۶۷ میلادی در دست گرفت و فلسطینیان برای داشتن یک کشور مستقل، در پی الحاق این بخش به نوار غزه و شرق بیت‌المقدس هستند.

آمریکا که واسطه مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان بوده، بارها از طرح‌های اسرائیل برای گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین در مناطق اشغالی انتقاد کرده است. با این حال، مذاکرات صلح برای داشتن دو کشور مستقل، در پی اختلافات طرفین بر سر همین شهرک‌ها، از سال میلادی گذشته تاکنون عملا متوقف مانده است.

جامعه بین‌الملل نیز تمام شهرک‌ها و واحدهای مسکونی اسرائیلی ساخته شده در این منطقه را غیرقانونی می‌داند.