میت رامنی: نامزد ریاست جمهوری آمریکا نمی شوم

حق نشر عکس AFP
Image caption حامیان مالی پیشین رامنی از نامزدی جب بوش حمایت کرده‌اند

میت رامنی نامزد پیشین جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفته است که برای انتخابات سال ۲۰۱۶ نامزد حزب جمهوری‌خواه نمی‌شود.

آقای رامنی که ۶۷ سال دارد گفته است ترجیح می دهد به رهبران دیگر فرصت بدهد به عنوان نامزد آینده حزب جمهوری‌خواه انتخاب شوند.

سه هفته پیش خبرهایی از تلاش او برای راه‌اندازی کارزاری برای انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد.

او دهم ژانویه به گروه کوچکی از حامیان مالی‌اش گفته بود که قصد دارد یک دوره دیگر هم نامزد ریاست جمهوری شود.

"نسل جدید رهبران"

آقای رامنی در تماسی تلفنی با حامیان خود خبر انصرافش را از نامزدی حزب جمهوری خواه اعلام کرده است.

او در این تماس به شکل مفصل توضیح داد که به دلیل نگرانی از عدم توانایی‌اش در احراز نامزدی حزب و بی اقبالی رای دهندگان نیست که کنار می رود.

این نامزد سابق ریاست جمهوری گفت معتقد است می تواند برنده رقابت با دیگر جمهوری‌خواهان شود و توانایی جمع آوری کمک مالی کافی را نیز دارد: "مطمئنم که نامزدی را می برم در عین حال به پیام امن تر کردن دنیا ایمان دارم و به اینکه به هر آمریکایی فارغ از اینکه کجا زندگی می کند فرصت بدهم و برای خلاصی از چنبره فقر به آنها کمک کنم. برای این کار من بیشترین شانس را برای شکست دادن نامزد دموکرات ها دارم."

با این حال، دلیلی که آقای رامنی برای انصراف اعلام کرده است فرصت دادن به رهبران نسل جدید حزبش است، کسانی که به گفته او هنوز فرصت نکرده اند بخت خود را در رهبری کشور به سوی آینده ای روشن تر بیازمایند و برنامه های خود را به رای دهندگان معرفی کنند.

حق نشر عکس Getty
Image caption میت رامنی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ از باراک اوباما شکست خورد

اما آنگونه که خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد آقای رامنی سه هفته قبل و بعد از آنکه به گروه کوچکی از حامیان مالی‌اش گفت قصد دارد یک دوره دیگر هم نامزد ریاست جمهوری شود متوجه شد چند حامی مالی کلیدی اش در حال حاضر تصمیم دارند از جب بوش فرماندار سابق فلوریدا و برادر جورج دبلیو بوش رییس جمهوری سابق آمریکا حمایت کنند.

اعلام انصراف آقای رامنی از نامزدی حزب جمهوری خواه به حامیان مالی سابق او این فرصت را می دهد که از نامزدهای احتمالی دیگر حمایت کنند.

جب بوش فرماندار سابق فلوریدا که از چهره های مهم جمهوری خواهان است در انتخابات گذشته از میت رامنی حمایت کرده بود اما این بار خودش برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ اعلام آمادگی کرده است.

او برادر کوچک جورج دبلیو بوش و فرزند جورج هربرت بوش است که هر دو پیش از این رئیس جمهوری آمریکا بوده‌اند.

جب بوش در میان جمهوری‌خواهان به عنوان چهره‌ای میانه‌رو شناخته می‌شود.

سناتور رند پاول و کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی، از دیگر چهره های شناخته شده جمهوری خواهان هستند که سودای نامزدی حزب خود را در انتخابات ریاست جمهوری بعدی آمریکا دارند.

آقای رامنی در سال ۲۰۰۸ نامزدی حزب را به جان مک‌کین، سناتور ایالت آریزونا، باخت و بار دیگر در سال ۲۰۱۲ موفق شد نامزد اصلی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود اما باز هم در مقابل باراک اوباما شکست خورد.