نوادگان یهودیان اخراج شده، می‌توانند به پرتغال برگردند

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption نوادگان یهودیان اخراج شده می‌توانند پاسپورت پرتغال را دریافت کنند

دولت پرتغال قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن نوادگان یهودیانی که ۵۰۰ سال پیش از این کشور اخراج شدند می‌توانند به پرتغال برگردند و تقاضای شهروندی کنند.

بسیاری از یهودیان سفاردی اواخر قرن پانزدهم میلادی در پرتغال کشته شدند یا به اجبار مذهب‌شان را به مسیحیت تغییر دادند و يا مجبور به ترك كشور شدند.

مجلس پرتغال دو سال پیش راه را برای تغییر قوانین شهروندی هموار کرده بود اما اجرایی شدن این تغییرات، به مصوبه دولت نیاز داشت.

اکنون آن دسته از نوادگان یهودیان سفاردی اخراج شده که بتوانند ريشه هاى خود و پيوند قوى با اين كشور را ثابت كنند می‌توانند برای دریافت پاسپورت پرتغال اقدام کنند.

دولت می‌گوید برای اثبات این پیوند، تركيبى از نام خانوادگی، زبان مورد استفاده برای مکالمه در خانواده و شواهدی مبنى بر نسب مستقيم مورد نیاز است.

مهاجرت

هزاران یهودی سفاردی در اواخر قرن پانزدهم میلادی مجبور شدند که ابتدا اسپانیا و سپس پرتغال را در شبه جزیره ایبری ترک کنند.

بعضی از آنها که به دیگر بخش‌های اروپا یا آمریکا مهاجرت کردند در جوامع جدیدشان همچنان به گونه اى از زبان پرتغالی صحبت می‌کردند.

دولت پرتغال اذعان کرده است که یهودیان مدت‌ها پیش از آنکه امپراتوری پرتغال در قرن دوازدهم میلادی بنیان گذاشته شود دراین منطقه زندگی می‌کرده‌اند.

پائولا دا کروز وزیر دادگستری پرتغال گفته است که نمی‌توان گذشته را تغییر داد اما تغییر قانون را بازگرداندن یک حق توصیف کرده است.

جامعه یهودیان پرتغال که زمانی به ده‌ها هزار نفر بالغ می‌شد به ۱۰۰۰ نفر كاهش يافته که بیشتر آنها یهودیان موسوم به اشکنازی‌ با ریشه‌های اروپای شرقی هستند.

در کشور همسایه پرتغال یعنی اسپانیا بحث بر سر تصویب قانون مشابهی برای جبران رفتارهای پیشین با یهودیان كماكان در جریان است.

مطالب مرتبط