برگزاری روز 'از مسجد من دیدن کنید' در بریتانیا

Image caption از رهبران دیگر جوامع مذهبی دعوت شده که در بازدید از مساجد مسلمانان بریتانیا شرکت کنند

بیش از ۲۰ مسجد در بریتانیا امروز یکشنبه اول فوریه (۱۲ بهمن) درهای خود را به روی عموم مردم باز می‌کنند.

روز "از مسجد من دیدن کنید" از سوی شورای مسلمانان بریتانیا برگزار شده است.

پس از حملات ماه گذشته میلادی در فرانسه، این اقدام بخشی از تلاش ها در بریتانیا برای کاهش تنش بین جوامع مختلف در کشور است.

سعید و شریف کواشی روز چهارشنبه ۷ ژانویه با حمله به دفتر مجله فکاهی شارلی ابدو، در پاریس ۱۲ نفر از جمله چند کاریکاتوریست این مجله را به ضرب گلوله کشتند. یک روز پس از آن نیز به یک فروشگاه یهودی در پاریس حمله شد و چندین نفر گروگان گرفته شدند. اما این گروگان‌گیری سرانجام با حمله نیروهای پلیس و کشته شدن گروگانگیر به پایان رسید.

در این اتفافات در نهایت در مجموع ۱۷ نفر کشته شدند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در امور مذهبی، جوانان مسلمانی که از بریتانیا برای جنگ در کنار نیروهای گروه موسم به دولت اسلامی (داعش) از کشور خارج شده‌اند، درصد ناچیزی از جمعیت ۳ میلیونی مسلمانان بریتانیا را تشکیل می‌دهد؛ اما همین تعداد کم، تصور عمومی مردم را از جامع مسلمان بریتانیا تحت تأثیر قرار داده است.

شورای مسلمانان بریتانیا می‌گوید که برگزارکنندگان این دیدارها در طول روز به بازدیدکنندگان در مورد نحوه مدیریت مساجد توضیح می دهند.

به گفته مقامات این شورا، با هدف نمایش اتحاد بین جوامع مختلف کشور، از رهبران دیگر جوامع مذهبی نیز دعوت شده که در این بازدیدها شرکت کنند.

مساجدی که قرار است درهای خود را به روی عموم مردم باز کنند، فقط بخش کوچکی از مساجد بریتانیا را شامل می‌شود. گفته می‌شود که در حدود ۱۷۵۰ مسجد در بریتانیا فعالیت دارند.

مقامات شورای مسلمانان بریتانیا می‌گویند که چیزی بین ۵۵ تا ۶۰ درصد از مساجد کشور در چارچوب این شورا فعالیت دارند.

این شورا گفته است که تعداد کل این مساجد شامل نمازخانه‌های کوچک مثل نمازخانه‌های داخل برخی از مدارس می شود.

مطالب مرتبط