اردن: برای آزادی خلبان گروگان داعش هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption معاذ الکساسبه، خلبان اردنی هواپیمایش در ماه دسامبر در خاک سوریه و در اراضی تحت تصرف داعش سقوط کرد و به اسارت آن گروه درآمد

اردن گفته است که تمامی تلاشش را برای آزادی خلبان گروگان گروه دولت اسلامی (داعش) انجام خواهد داد.

این اظهارات در حالی از سوی اردن مطرح شده که داعش تصاویری ویدئویی منتشر کرده که صحنه بریده شدن سر کنجی گوتو، خبرنگار ژاپنی را نشان می‌دهد.

یکی از سخنگویان دولت اردن ضمن محکوم کردن اقدام داعش در کشتن خبرنگار ژاپنی گفته است که هر کاری لازم باشد برای حفظ جان خلبان این کشور انجام می‌شود.

معاذ الکساسبه، خلبان اردنی هواپیمایش در ماه دسامبر در خاک سوریه و در اراضی تحت تصرف داعش سقوط کرد و به اسارت آن گروه درآمد.

به گفته خبرنگاران اردن برای آزادی آقای کساسبه در حال انجام مذاکراتی غیرمستقیم از طریق رهبران قبیله‌ای در عراق است.

گروه داعش پیشتر گفته بود که درازای آزادی ساجده ریشاوی، از اعضای القاعده در عراق که در اردن زندانی است، کنجی گوتو، خبرنگار ژاپنی و معاذ الکساسبه، خلبان اردنی را آزاد خواهد کرد.

دولت اردن هم اعلام کرده بود که برای ادامه مذاکرات مربوط به تبادل زندانی با داعش لازم است که از زنده بودن خلبان اردنی اسیر مطمئن شود.

ساجده ریشاوی در پی ناکام ماندن در یک بمبگذاری انتحاری در امان، پایتخت اردن، بازداشت و به اعدام محکوم شده است. مقامات اردنی گفته‌اند که او در سال ۲۰۰۵ میلادی به همراه همسرش در عملیاتی انتحاری در یک هتل در امان، پایتخت اردن، شرکت داشت. در این حمله ۶۰ نفر جان خود را از دست دادند. همسر خانم ریشاوی نیز در این حمله کشته شد، ولی کمربند انفجاری او عمل نکرد و زنده ماند.

کشته شدن گروگان های ژاپنی

حق نشر عکس AP
Image caption دو گروگان ژاپنی که توسط داعش کشته شدند

داعش کمتر از یک هفته پیش ویدئویی منتشر کرد که سر بریدن هارونا یوکاوا، یکی از دو گروگان ژاپنی را نشان می داد.

هارونا یوکاوا، گروگان ۴۲ ساله ژاپنی که توسط گروه داعش کشته شد در ماه اوت سال گذشته توسط پیکارجویان در سوریه ربوده شد. او به دوستان و خانواده‌اش گفته بود که هدفش امن ساختن شرایط برای کمپانی های ژاپنی در مناطق مورد مناقشه است.

پس از آن داعش در (۲۴ ژانویه) ویدئوی دیگری منتشر و در آن اعلام کرد که در مقابل رها کردن کردن کنجی گوتو، دیگر گروگان ژاپنی خواستار آزادی ساجده ریشاوی است.

کنجی گوتو، گروگان ۴۷ ساله به عنوان خبرنگار آزاد و مستند ساز فعالیت می‌کرد، او در اکتبر سال گذشته به سوریه رفت.

داعش ابتدا برای رهایی دو گروگان ژاپنی ۲۰۰ میلیون دلار باج خواسته بود.