تلاش شورشیان اوکراین برای تقویت نیرو

حق نشر عکس bbc

با تشدید نبردها میان شورشیان شرق اوکراین و نیروهای دولتی در هفته های اخیر یکی از رهبران جدایی طلبان نزدیک به مسکو می گوید که آنها قصد دارند شمارشان را به ۱۰۰ هزار نفر برسانند.

الکساندر زاخارشنکو گفت که شورشیان می خواهند نیروهای دولتی را از دو استان دونتسک و لوهانسک در شرق بیرون کنند و شهر مهم دبالتسف را هم بگیرند.

همزمان روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که دولت آمریکا که تاکنون فقط کمک های غیرکشتاری در اختیار اوکراین می گذاشت، اکنون درحال بررسی ارسال سلاح به این کشور است.

اما خبرگزاری رویترز عصر دوشنبه به نقل از بن رودز از تیم مشاوران کاخ سفید نوشت که تزریق تسلیحات بیشتر راه حل بحران اوکراین نیست.

در روزهای شنبه و یکشنبه ده ها نفر از جمله غیرنظامیان در درگیری ها و آتش متقابل توپخانه کشته شدند.

به تازگی برای برقراری یک آتش بس تازه تلاش می شد اما نمایندگان شورشیان در جلسه ملاقات با نمایندگان دولت حاضر نشدند.

دنیس پوشیلین از نمایندگان شورشیان گفت که آنها فقط در صورتی به مذاکرات برمی گردند که دولت آتش بسی یک طرفه اعلام کند.

دو طرف در ماه سپتامبر در شهر مینسک بلاروس موافقتنامه آتش بس امضا کرده بودند اما آتش بس با افزایش حملات شورشیان در چند ناحیه و گرفتن فرودگاه دونتسک فروریخت.

آقای زاخارشنکو رهبر جمهوری مردمی خودخوانده دونتسک گفت که بسیج نیروهای تازه "فوریت دارد" و تقاضا برای گرفتن نیرو در ده روز آینده صورت خواهد گرفت.

او گفت: "هدف این است که ارتش به ۱۰۰ هزار نفر برسد. نه اینکه بخواهیم صد هزار سرباز تازه بگیریم، بلکه ارتش مشترک جمهوری های مردمی دونتسک و لوهانسک باید ۱۰۰ هزار نفره باشد."

با این حال توانایی شورشیان در جلب این تعداد سرباز معلوم نیست.

او گفت که نیروهای تازه یک ماه آموزش خواهند دید و حداقل پنج تیپ نظامی تازه تشکیل خواهند داد:‌ سه تیپ زرهی، یک تیپ توپخانه و یک تیپ تانک.

او گفت: "این نیروی ذخیره کمک خواهد کرد در برابر هرگونه حمله ای مقاومت کنیم، و در صورت موفقیت، دست به ضدحمله بزنیم."

دولت اوکراین هم بسیج عمده تازه ای را اعلام کرده است به طوری که شمار سربازان ارتش در سال ۲۰۱۵ به ۲۰۰ هزار نفر برسد.

احتمال کمک آمریکا

به گفته جان سوپل دبیر اخبار آمریکای شمالی بی بی سی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ابتدا شدیدا مخالف دادن سلاح به دولت اوکراین بود تا باعث بروز جنگ نیابتی میان آمریکا و روسیه نشود اما حالا ظاهرا درحال تغییر موضع است.

به نوشته نیویورک تایمز مقام های آمریکایی گفته اند که ژنرال فیلیپ بریدلاو فرمانده نظامی ناتو اکنون از ارائه کمک نظامی به اوکراین حمایت می کند.

بنابه این گزارش با شکست های غافلگیر کننده نیروهای دولتی اوکراین در هفته های اخیر، جان کری وزیر خارجه آمریکا آماده است در بازدید روز پنجشنبه از کیف درباره ارائه تجهیزات مرگبار نظامی با این کشور صحبت کند.

به گزارش نیویورک تایمز هرچند باراک اوباما هنوز در این مورد تصمیم نگرفته اما مشاوران امنیت ملی آمریکا اکنون آماده بررسی موضوع هستند.

همزمان آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفته که کشورش هیچ کمکی ارائه نخواهد کرد و افزود که همچنان از ابزار تحریم و دیپلماسی استفاده می کند. او گفت:‌ "این بحران را نمی توان از طریق نظامی حل کرد."

دولت اوکراین می گوید که تا ۹ هزار سرباز روس به جدایی طلبان اوکراین کمک می کنند، اتهامی که مسکو رد می کند هرچند می گوید ممکن است داوطلبانی از روسیه در اوکراین باشند.

روز یکشنبه حرکت وسایل نقلیه سنگین نظامی از جمله تانک های دولتی به سوی شهر دبالتسف مشاهده شد که تلاشی برای تقویت مواضع دفاعی شهر علیه شورشیان بود.

نیروهای دولتی صدها غیرنظامی را در میان گزارش هایی دایر بر رسیدن شورشیان به حومه شهر تخلیه کرده اند.

تاکنون بیش از ۵۰۰۰ نفر در نبردهای شرق اوکراین کشته و ۱.۲ میلیون نفر آواره شده اند.

مطالب مرتبط