آمریکا 'ارسال سلاح' برای دولت اوکراین را بررسی می کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption سربازان دولت اوکراین تابوت یکی از همقطاران کشته شده در جنگ را حمل می کنند

به گزارش رسانه های آمریکایی دولت این کشور درحال بررسی مساله ارسال سلاح برای کمک به دولت اوکراین در نبرد با شورشیان مسلح هوادار روسیه در شرق این کشور است.

بنابه این گزارش ها مقام های آمریکایی درحال بررسی گزینه ارسال تسیلحات دفاعی و سایر تجهیزات مرگبار هستند، درحالی که کمک های آمریکا تاکنون فقط به تجهیزات غیرمرگبار مثل ماسک محدود بود.

دولت آمریکا تاکنون تصمیمی برای تغییر سیاستش نگرفته است اما برنادت میهن سخنگوی شورای امنیت ملی گفت که آمریکا "بی وقفه درحال ارزیابی" مواضعش در ارتباط با اوکراین است.

این گزارش ها همزمان با شدت گرفتن نبردها در شرق اوکراین منتشر می شود.

به گفته جان سوپل دبیر اخبار آمریکای شمالی بی بی سی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ابتدا قاطعانه با دادن سلاح به دولت اوکراین مخالفت می کرد تا باعث بروز جنگ نیابتی میان آمریکا و روسیه نشود اما حالا ظاهرا درحال تغییر موضع است.

نیویورک تایمز در گزارشی در روز دوشنبه نوشت که غیرموثر بودن کمک های غیرکشتاری و همچنین تحریم های آمریکا در جلوگیری از کمک روسیه به شورشیان باعث بررسی مجدد سیاست آمریکا شده است.

سی ان ان هم گزارش داد که این کمک ها می تواند شامل سیستم های ضدتانک، ضدهوایی و ضدخمپاره باشد.

یک مقام آمریکایی هم که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت که ایده ارسال کمک های مرگبار دفاعی موضع بررسی های تازه است.

به نوشته نیویورک تایمز مقام های آمریکایی گفته اند که ژنرال فیلیپ بریدلاو فرمانده نظامی ناتو اکنون از ارائه کمک نظامی به اوکراین حمایت می کند.

بنابه این گزارش با شکست های غافلگیر کننده نیروهای دولتی اوکراین در هفته های اخیر، جان کری وزیر خارجه آمریکا آماده است در بازدید روز پنجشنبه از کیف درباره ارائه تجهیزات مرگبار نظامی با این کشور صحبت کند.

به گزارش نیویورک تایمز هرچند باراک اوباما هنوز در این مورد تصمیم نگرفته اما مشاوران امنیت ملی آمریکا اکنون آماده بررسی موضوع هستند.

خانم میهن دوشنبه گفت: "هرچند ما بر یافتن راه حلی با استفاده از شیوه های دیپلماتیک تمرکز داریم، اما همیشه درحال ارزیابی سایر گزینه هایی که به ایجاد فضا برای یک راه حل مبتنی بر مذاکره کمک می کند هستیم."

یک مقام آمریکایی هم به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که تصمیم گیری در این مورد قریب الوقوع نخواهد بود اما شعله کشیدن خشونت ها در هفته های اخیر باعث شده آمریکا دوباره سیاستش را ارزیابی کند.

همزمان آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفته که کشورش هیچ کمکی ارائه نخواهد کرد و افزود که همچنان از ابزار تحریم و دیپلماسی استفاده می کند. او گفت:‌ "این بحران را نمی توان از طریق نظامی حل کرد."

تجدید قوا

حق نشر عکس Reuters
Image caption ناراحتی یک ساکن شهر یاناکیف از ویرانی ها در اثر آتش توپخانه

پیشتر یکی از رهبران جدایی طلبان نزدیک به مسکو می گوید که آنها قصد دارند شمارشان را به ۱۰۰ هزار نفر برسانند.

الکساندر زاخارشنکو گفت که شورشیان می خواهند نیروهای دولتی را از دو استان دونتسک و لوهانسک در شرق بیرون کنند و شهر مهم دبالتسف را هم بگیرند.

در روزهای شنبه و یکشنبه ده ها نفر از جمله غیرنظامیان در درگیری ها و آتش متقابل توپخانه کشته شدند.

به تازگی برای برقراری یک آتش بس تازه تلاش می شد اما نمایندگان شورشیان در جلسه ملاقات با نمایندگان دولت حاضر نشدند.

دنیس پوشیلین از نمایندگان شورشیان گفت که آنها فقط در صورتی به مذاکرات برمی گردند که دولت آتش بسی یک طرفه اعلام کند.

دو طرف در ماه سپتامبر در شهر مینسک بلاروس موافقتنامه آتش بس امضا کرده بودند اما آتش بس با افزایش حملات شورشیان در چند ناحیه و گرفتن فرودگاه دونتسک فروریخت.

آقای زاخارشنکو رهبر جمهوری مردمی خودخوانده دونتسک گفت که بسیج نیروهای تازه "فوریت دارد" و تقاضا برای گرفتن نیرو در ده روز آینده صورت خواهد گرفت.

او گفت: "هدف این است که ارتش به ۱۰۰ هزار نفر برسد. نه اینکه بخواهیم صد هزار سرباز تازه بگیریم، بلکه ارتش مشترک جمهوری های مردمی دونتسک و لوهانسک باید ۱۰۰ هزار نفره باشد."

حق نشر عکس na
Image caption تانک دولتی در نزدیک شهر دبالتسف که هدف حمله شورشیان قرار گرفته

با این حال توانایی شورشیان در جلب این تعداد سرباز معلوم نیست.

او گفت که نیروهای تازه یک ماه آموزش خواهند دید و حداقل پنج تیپ نظامی تازه تشکیل خواهند داد:‌ سه تیپ زرهی، یک تیپ توپخانه و یک تیپ تانک.

او گفت: "این نیروی ذخیره کمک خواهد کرد در برابر هرگونه حمله ای مقاومت کنیم، و در صورت موفقیت، دست به ضدحمله بزنیم."

دولت اوکراین هم بسیج عمده تازه ای را اعلام کرده است به طوری که شمار سربازان ارتش در سال ۲۰۱۵ به ۲۰۰ هزار نفر برسد.

دولت اوکراین می گوید که تا ۹ هزار سرباز روس به جدایی طلبان اوکراین کمک می کنند، اتهامی که مسکو رد می کند هرچند می گوید ممکن است داوطلبانی از روسیه در اوکراین باشند.

روز یکشنبه حرکت وسایل نقلیه سنگین نظامی از جمله تانک های دولتی به سوی شهر دبالتسف مشاهده شد که تلاشی برای تقویت مواضع دفاعی شهر علیه شورشیان بود.

نیروهای دولتی صدها غیرنظامی را در میان گزارش هایی دایر بر رسیدن شورشیان به حومه شهر تخلیه کرده اند.

تاکنون بیش از ۵۰۰۰ نفر در نبردهای شرق اوکراین کشته و ۱.۲ میلیون نفر آواره شده اند.

مطالب مرتبط