رئیس گروه‌ بین‌المللی بحران: دولت‌های غربی معیارهای دوگانه دارند

حق نشر عکس AFP

ژان ماری گوئنو، رئیس گروه‌ بین‌المللی بحران می‌گوید ظهور پیکارجویان دولت اسلامی به دلیل این باور در میان اعراب سنی است که دولت‌های غربی، دارای استانداردهای دوگانه هستند.

آقای گوئنو که پیش از در دست گرفتن ریاست این موسسه تحقیقاتی بین‌المللی، مسئول عملیات صلحبانان سازمان ملل متحد بود، به بی‌بی‌سی گفته است که بسیاری از اعراب سنی احساس می‌کنند که از ایزدی‌ها و کردها حفاظت می‌شوند اما از آنها چنین حفاظتی به عمل نمی‌آید.

شماری از کشورهای غربی از چند ماه پیش برای جلوگیری از پیشروی نیروهای دولت اسلامی در عراق و مقابله با خطر سقوط شهرها، ائتلافی را برای حمایت هوایی از نیروهای مخالف داعش تشکیل داده‌اند. این ائتلاف بارها به مواضع نیروهای داعش حمله کرده و خساراتی را به نفرات و امکانات آنها وارد آورده است.

شهر کردنشین کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه حدود چهار ماه پیش در جریان حملات شدید داعش در خطر سقوط کامل قرار گرفت اما نیروهای کرد و دیگر مدافعان کوبانی در برابر داعش به مقاومت پرداختند و موفق شده‌اند با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا این شهر را پس بگیرند.

به گفته رئیس گروه بین‌المللی بحران، این تصور در میان این افراد وجود دارد که دولت اسلامی، به حمایت از سنی‌های سرکوب شده برخاسته است.

آقای گوئنو دولت‌های غربی را متهم کرد که گفتار و عمل آنها نسبت به سوریه یکی نیست.

دیپلمات سابق دولت فرانسه به بی‌بی‌سی گفت: "وقتی به یزدی‌ها و کردها حمله می‌شود، نوعی بسیج نیروها از سوی کشورهای غربی صورت می‌گیرد اما وقتی که اعراب سنی مورد حمله پیکارجویان شیعه قرار می‌گیرند، اعتراض چندانی نسبت به اقداماتی که از سوی برخی بخش‌های دولت عراق صورت می‌گیرد، نمی‌شود."

آقای گوئنو افزود: "برای همین چنین احساسی به وجود می‌آید که جان آدم‌ها، بهای یکسانی ندارد و این تصور پیش می‌آید که دولت اسلامی، همان نهاد و سازمانی است که برای اعراب سنی سرکوب شده به پا خواهد خواست."

مطالب مرتبط