آزادی یکی از رهبران مخالفان دولت تاجیکستان و یارانش از بازداشت در ترکیه

حق نشر عکس BBC World Service

عمرعلی قوت‌اف، رهبر یکی از گروه‌های مخالف دولت تاجیکستان همراه با سه تن از طرف‌دارانش از بازداشگاهی در ترکیه آزاد شده‌است.

آقای قوت‌اف روز سه‌شنبه، ۳ فوریه در صحبتی تلفنی با بی بی سی این خبر را تایید کرد و گفت که مقامات ذی‌دخل ترکیه برای بازداشتشان از آن‌ها عذرخواهی کرده‌اند.

وی صبح روز ۳ فوریه پس از حدود ۵۰ روز بازداشت آزاد شده‌است.

قوت‌اف می‌گوید: "ما تصمیم گرفتیم که ترکیه را ترک کنیم ولی به کدام کشور رفتنمان را با ملاحظات امنیتی حالا نمی‌توانیم بگوییم."

آقای قوت‌اف همراه با سه تن از جانبدارانش ۱۹ دسامبر گذشته در شهر استانبول ترکیه بازداشت شده بود. اسامی این سه نفر حسین اشر‌اف، عبدالرشید حامدف و سهراب توره‌یف است.

گفته می شود که دلیل بازداشت آنها نقض مقررات اقامت در ترکیه بوده است.

در پی بازداشت آقای قوت‌اف و همراهانش مقامات تاجیک خواستار استرداد او و همراهانش به تاجیکستان شده بودند، ولی گروه‌های مدافع حقوق بشر از دولت ترکیه خواستند که او و همراهانش را به تاجیکستان مسترد نکند.

آقای قوت‌اف که از افراد نزدیک به خانواده رئیس جمهور محسوب می‌شد در پی آنچه اختلاف نظر با پیوندان رئیس جمهور رحمان خوانده بود در تابستان سال ۲۰۱۲ تاجیکستان را ترک کرد و ماه اوت همان سال ائتلاف موسوم به " گروه ۲۴" را تاسیس داد.

عمرعلی قوت‌اف که پیشینه چندان طولانی سیاسی نداشت تا سال ۲۰۱۲ به تجارت مشغول بود و خود را از مالکان شرکت موسوم به "فراز" معرفی می کرد.

گفته می‌شود این شرکت تحت کنترل یکی از پیوندان رئیس‌جمهوری تاجیکستان طی سال‌های زیادی به انتقال مواد سوختی، از جمله برای نیرو‌های آمریکایی و ناتو در افغانستان مشغول بود.

پس از خروج آقای قوت‌اف از تاجیکستان و اعلام مخالفتش با دولت، مقامات تاجیک او را به دست داشتن در فساد مالی متهم کردند.

آقای قوت‌اف در ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ در جریان سفری به امارات متحده عربی در شهر دبی بازداشت شد. دولت تاجیکستان آن زمان هم درخواست استرداد او را مطرح کرد، اما مقامات امارات به این درخواست اعتنا نکردند و پس از ۹ ماه بازداشت او را آزاد کردند.

طی این سال‌ها عمرعلی قوت‌اف و جانبدارانش در خارج از کشور پیوسته از دولت تاجیکستان انتقاد می‌کردند. در سال گذشته وی و جانبدارانش با انتشار بیانیه‌هایی از طریق شبکه‌های اجتماعی خواستار استعفای پرزیدنت رحمان شده بودند.

ائتلافی از "گروه ۲۴" و چند گروه د‌یگر مخالف دولت رحمان مستقر در خارج از تاجیکستان در ماه اکتبر گذشته ساکنان این کشور را به تظاهرات اعتراضی فرا خواندند. در پی این فراخوان دولت تاجیکستان تدابیر امنیتی را در سراسر کشور بویژه در شهر دوشنبه، پایتخت تشدید کرد.

در حاشیه این تدابیر دادگاه عالی تاجیکستان در مدت کوتاهی با صدور حکمی "گروه ۲۴" را یک گروه افراط‌گرا خواند و فعالیت آن را در قلمرو این کشور ممنوع اعلام کرد. تا حال چند نفر از شهروندان به ظن ارتباط با این گروه در تاجیکستان بازداشت شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

در اواخر ماه ژانویه سال جاری مسئولان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان گفتند که عمرعلی قوت‌اف، رهبر "گروه ۲۴" به گروگان‌گیری هم متهم می شود.

آقای قوت‌اف تمام اتهامات وارده علیه خود را رد کرده و از "انتقال مرموز" مقصود ابراهیم‌اف، یکی از یارانش از روسیه به تاجیکستان اظهار تاسف کرد.

بر اساس اطلاع دادستانی کل تاجیکستان آقای ابراهیم‌اف اخیرا از روسیه به وطن خود مسترد شده‌است. دولت تاجیکستان او را به عضویت در "گروه ۲۴" متهم کرده‌است.

آقای قوت‌اف می گوید که ائتلاف تحت رهبری او هیچ ربطی به افراطگرایی ندارد. افزون بر این آقای ابراهیم‌اف تنها رهبر یک سازمان جوانان بوده و عضو "گروه ۲۴" نبوده‌است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر استرداد آقای ابراهیم‌اف از روسیه به تاجیکستان را اقدامی غیرقانونی خوانده و از وضع کنونی او در بازداشت اظهار نگرانی کرده‌اند.

مطالب مرتبط