حمله یک مرد چاقو به دست به سه نظامی فرانسوی در شهر نیس

حق نشر عکس a
Image caption مأموران پلیس فرانسه در اطراف مرکز تجمع یهودیان در شهر نیس

مردی چاقو به دست در شهر نیس در جنوب فرانسه به سه نظامی حمله و آنها را زخمی کرده است.

این سه نظامی، در هنگام حمله در حال گشت زنی در نزدیکی یک ایستگاه رادیویی و یک سالن اجتماعات متعلق به جامعه یهودیان بوده اند.

رسانه های فرانسوی سه شنبه ۳ فوریه (۱۴ بهمن) گزارش کرده اند که در پی این حمله، فرد مهاجم و یک نفر دیگر که گمان می رود همدست او بوده دستگیر شده اند.

به گزارش رسانه ها، مرد مهاجم هفته پیش از ترکیه اخراج شده و پس از ورود به فرانسه مورد بازجویی قرار گرفته بود.

این مرد پس از سفر به ترکیه با یک بلیط یکسره، مورد ظن ماموران امنیتی قرار گرفته و مسئولان فرانسوی از ترکیه خواسته بودند که وی را به فرانسه باز گردانند.

در ماه های گذشته، بسیاری از اتباع فرانسه از طریق ترکیه به گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) در سوریه پیوسته اند و به همین علت، بر روی مسافرانی که به ترکیه سفر می کنند کنترل های بیشتری صورت می گیرد.

فرد مهاجم، ۳۰ ساله و متولد کشور مالی است و "موسی کولیبالی" نام دارد. مقام های فرانسوی می گویند که این فرد، با وجود شباهت نام فامیل، هیچ ارتباطی با امدی کولیبالی ندارد که در حمله به یک فروشگاه یهودی در شمال شرق پاریس شماری را به گروگان گرفته بود.

امدی کولیبالی یک روز پس از حمله به دفتر مجله فکاهی شارلی ابدو در پاریس، که توسط سعید و شریف کواشی صورت گرفت، به یک فروشگاه یهودی حمله کرد و تعدادی را در آنجا گروگان گرفت.

روز ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) برادران کواشی و امدی کولیبالی، در جریان یورش پلیس در دو عملیات جداگانه کشته شدند.