یکی از عوامل ۱۱ سپتامبر شاهزادگان سعودی را متهم کرد

حق نشر عکس .

زکریا موسوی از اعضای القاعده که در ارتباط با حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا زندانی است ادعا کرده است که بعضی از اعضای آل سعود به تامین بودجه آن حملات کمک کرده بودند.

او این اظهارات را در ماه اکتبر در برابر وکلای قربانیان آن حملات که علیه عربستان شکایت کرده اند بیان کرده بود.

اما اظهارات او این هفته در واکنش به تلاش عربستان برای پرهیز از به دادگاه کشیده شدن پرونده علنی شد.

عربستان سعودی این اتهام را که می گوید از سوی یک "جنایتکار روانی" مطرح شده رد کرده است.

دولت عربستان سعودی تاکنون چند بار سعی کرده است دعوی اعضای خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر لغو شود.

آقای موسوی که در ایالت کلورادو در یک زندان با ایمنی بسیار بالا محبوس است در مصاحبه ای نادر گفت که مقام های "خیلی معروف" سعودی از جمله شاهزاده ترکی الفیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات، از اواخر دهه ۱۹۹۰ به القاعده کمک مالی می دادند.

او همچنین ادعا کرد که با یک مقام سعودی در افغانستان که در سفارت آمریکا کار می کرد ملاقات کرده است.

موسوی گفت که آنها قرار بود به واشنگتن سفر کنند تا نقطه ای مناسب را برای "شلیک موشک استینگر" به سوی هواپیمای ریاست جمهوری موسوم به "ایر فورس وان" پیدا کنند.

صحت ادعاهای او که تحت سوگند ادا شد تصدیق نشده است.

موسوی چند هفته پیش از حملات ۱۱ سپتامبر به اتهامات مربوط به مهاجرت دستگیر شد و در زمان حملات در زندان بود.

او زمانی مورد سوءظن واقع شد که در جریان کلاس های آموزش پرواز هواپیماهای مسافربری در مینه سوتا علاقه ای به آموختن فرود هواپیما نشان نمی داد. به گفته دولت آمریکا در همان زمان او از یکی از وابستگان القاعده پول دریافت کرد.

موسوی در جریان اعلام مجازاتش در دادگاه گفت او بخشی از یک توطئه بزرگ برای کوبیدن یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ به کاخ سفید بوده است.

خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر ادعا می کنند که حکومت عربستان سعودی و یک موسسه خیریه وابسته به آن، آگاهانه کمک های مالی و غیرمالی در اختیار القاعده گذاشتند که به حملات آن در خاک آمریکا کمک کرد.

در آن حملات حدود سه هزار نفر کشته شدند.

از ۱۹ هواپیماربا که عامل آن حملات بودند ۱۵ نفر شهروند عربستان سعودی بودند. زکریا موسوی شهروند فرانسه است و پدر و مادرش مراکشی الاصل هستند.

مطالب مرتبط