درخواست محمود عباس برای تحقیق درباره انتشار کارتون پیامبر اسلام در کرانه باختری

حق نشر عکس AFP
Image caption محمد سباعنه کاریکاتوریست مشهور فلسطینی می‌گوید قصد توهین به پیامبر اسلام نداشته است

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دستور داده که تحقیقاتی کامل درباره انتشار طرحی از پیامبر اسلام در روزنامه رسمی این سازمان انجام گیرد.

روزنامه الحیات الجدیده، ارگان رسمی تشکیلات خودگردان فلسطینی، روز یکشنبه طرحی منتشر کرد که در آن مردی عباپوش روی کره زمین ایستاده و از کیسه ای که به شکل قلب همراهش است بذر عشق در جهان می‌پراکند. در کنار این طرح نوشته شده بود: "پیامبر ما محمد."

روزنامه الحیات الجدیده اکنون این طرح را از روی وبسایت خود برداشته است.

محمد سباعنه طراح این کارتون گفته است قصدی بی‌حرمتی نداشته و در فیسبوک خود نوشته است که شخص به تصویر درآمده "نماد انسانیت است که با هاله نوری که پیامبر محمد به ارمغان آورده، نورانی شده است."

تفاسیر بنیادگرایانه از متون اسلامی هرگونه به تصویرکشیدن پیامبر اسلام را ممنوع می داند. با این حال در قرن‌های گذشته، شماری از هنرمندان مسلمان تصویر محمد پیامبر اسلام را با هاله ای از نور ترسیم کرده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمود عباس خواستار انجام "تحقیق فوری" درباره انتشار این طرح در روزنامه رسمی دولت شده است

به گزارش خبرگزاری رسمی تشکیلات خودگردان فلسطینی، محمود عباس دستور داده که "تحقیقاتی فوری" در این زمینه انجام گیرد.

این خبرگزاری همچنین به نقل از آقای عباس نوشته که "برخوردی پیشگیرانه و تنبیهی با عوامل این خطای بزرگ ضروی است."

این در حالی است که کمتر از یک ماه قبل و در پی حمله دو اسلامگرای مسلح به دفتر یک نشریه فرانسوی که کاریکاتور پیامبر اسلام را کشیده بود، آقای عباس با پیوستن به دیگر رهبران جهان خواستار احترام به آزادی بیان شده بود.

آقای سباعنه، یکی از شاخص‌ترین طراحان فلسطینی است و جوایزی را برای کاریکاتورهای انتقادی اش درباره اسرائیل دریافت کرده، قبلا هم در زمینه فعالیت‌های هنری اش به دردسر افتاده بود.

این کاریکاتوریست فلسطینی سال گذشته به اتهام "مرتبط بودن با احزاب متخاصم" برای پنج ماه در اسرائیل زندانی بود و با پرداخت جریمه نقدی آزاد شد.

مطالب مرتبط