کتابی در باره ولیعهد بریتانیا: چارلز دیگر نمی‌خواهد مشوق فروش سلاح به اعراب باشد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption چارلز ماه پیش در پی مرگ ملک عبدالله به عربستان سفر کرد

در کتاب جدیدی که در باره شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا نوشته شده، آمده است که او دیگر نمی‌خواهد مشوق فروش سلاح‌های کشورش به کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد.

شاهزاده چارلز، فرزند اول ملکه الیزابت دوم و شاهزاده فیلیپ است.

حق نشر عکس PA
Image caption دفتر ولیعهد بریتانیا گفته است که کتاب زندگی‌نامه شاهزاده چارلز، رسمی نیست

ولیعهد بریتانیا قرار است اواخر ماه جاری میلادی به چندین کشور خاورمیانه سفر کند. دفتر ولیعهد بریتانیا گفته است هدف این سفر تقویت روابط بریتانیا با کشورهای منطقه است.

کتاب جدید "چارلز؛ قلب پادشاه" مورد تائید دفتر ولیعهدی بریتانیا نیست. این کتاب ادعا می‌کند که شاهزاده چارلز "علاقه‌ای ندارد که برای بازاریابی سلاح، مورد استفاده قرار گیرد" و تا آنجایی که بتواند، از این کار خودداری می‌کند.

این کتاب که قرار است فردا، پنجشنبه ۵ فوریه منتشر شود، توسط کاترین مایر، خبرنگار مجله تایم آمریکا نوشته شده است و بخش‌هایی از آن در روزنامه تایمز لندن به صورت پاورقی در حال انتشار است.

شاهزاده چارلز به طور مرتب به خاورمیانه سفر می‌کند و ماه پیش به رهبران کشورهایی پیوست که برای ادای احترام به ملک عبدالله، پادشاه فقید عربستان به این کشور سفر کرده بودند.

در کتاب خانم مایر، نوشته شده که ولیعهد بریتانیا از اعتماد چهره‌های کلیدی در کشورهای حاشیه خلیج فارس برخوردار است و "دارایی موثری" برای وزارت امور خارجه بریتانیا و جامعه اطلاعاتی این کشور محسوب می‌شود.

کاترین مایر می‌گوید که در مورد مساله فروش سلاح، یک منبع نزدیک به شاهزاده چارلز گفته است که او تمایلی ندارد که مشوق فروش سلاح باشد و هم اکنون نیز تا جایی که بتواند از چنین فعالیت‌هایی خودداری می‌کند.

او می‌نویسد: "اگر شاهزاده چارلز، تغییر عقیده داده پس چرا او در باره چیزی نمی‌گوید. یک جواب به گفته منابع نزدیک به ولیعهد این است که او این کار را کرده، البته تا کنون در مکاتبات خصوصی. و اگر او در باره سفری، احساس ناخوشایندی داشته باشد، در باره آن می‌گوید."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا بیش از ده بار به به عربستان سفر کرده و سال پیش در مراسمی با لباس سنتی حاضر شد و در رقص شمشیر شرکت کرد

نویسنده این کتاب در ادامه می‌افزاید که دلیل دیگر می‌تواند این باشد که هر نوع اعتراض پر سر و صدا در این باره، سودمندی او در کشورهای حاشیه خلیج فارس را کاهش خواهد داد و برخی از اهداف سفر اخیر او به عربستان متکی به پنهانکاری است، متاعی که این روزها در حال غیب شدن است.

ولیعهد بریتانیا قرار است در این ماه در چارچوب سفر شش روزه‌ای خود به خاورمیانه دوباره به عربستان سفر کند. او سپس از اردن، کویت، قطر و امارات عربی متحده دیدار خواهد کرد.

دفتر ولیعهد بریتانیا گفته است که سفر آتی شاهزاده چارلز برای فروش تجهیزات دفاعی نبوده و اصولا سفری تجاری نیست و او این دیدارهای رسمی را به نیابت از سوی دولت انجام می‌دهد.

پنج کشوری که شاهزاده چارلز به آنها سفر می‌کند، از متحدان مهم و شرکای کلیدی بریتانیا هستند.

دفتر ولیعهد بریتانیا افزود که برنامه دیدارهای شاهزاده چارلز توسط وزارت امور خارجه بریتانیا تهیه شده است.

کتاب کاترین مایر متکی به اظهارات یک کارمند سابق دفتر چارلز است که گفته در دفتر ولیعهد بریتانیا، میان کارمندان رقابت و خصومت وجود دارد.

دفتر ولیعهد بریتانیا گفته است که کتاب زندگی‌نامه شاهزاده چارلز، رسمی نیست و نویسنده آن هیچ‌گونه دسترسی اختصاصی به شاهزاده چارلز و کارمندان او نداشته است.

خانم مایر گفته است که "مدعی داشتن چنین دسترسی نبوده است."

مطالب مرتبط