شیخ الازهر: مجازات داعش، به صلیب کشیدن، کشتن یا قطع دست و پاست

حق نشر عکس jordanroyalairforce
Image caption کشورهای غربی نحوه قتل ستوان کساسبه را دلیلی برای شدت عمل علیه دولت اسلامی دانسته‌اند

شیخ الازهر خواستار مجازات سنگین اعضای گروه دولت اسلامی (داعش) شده و وزیر خارجه اسرائیل از اجرای احکام دو محکوم به اعدام در اردن ستایش کرده است.

روز چهارشنبه، ۱۵ بهمن (۴ فوریه)، خبرگزاری خاورمیانه اظهارات شیخ محمد احمد الطیب، امام اعظم مسجد الازهر قاهره و از مقامات عالیرتبه مذهبی این کشور را منعکس کرد که ضمن ابراز انزجار شدید از اقدام داعش در سوزاندن معاذ کساسبه، خلبان اسیر اردنی، مجازات آنان را نیز شرح داده است.

شیخ الازهر در بیانیه‌ای "عمل بزدلانه گروه تروریستی" داعش در سوزاندن خلبان اردنی را تقبیح و مرتکبین این عمل را محارب با خدا و پیغمبر توصیف کرده و گفته است که قرآن برای چنین افرادی مجازات "کشتن، به صلیب کشیدن یا قطع یک دست و یک پا در دو سوی مخالف" را تعیین کرده است.

روز گذشته، گروه دولت اسلامی یک نوار ویدیوئی حاوی صحنه سوزاندن ستوان معاذ کساسبه را منتشر کرد. اگرچه این گروه پیش از این هم فیلم قتل گروگان‌‌های دیگری از طریق قطع سر را منتشر کرده و محکوم شده بود، اما نحوه قتل خلبان اردنی به عنوان خشونتی بی‌سابقه واکنش گسترده‌ ای در پی آورده است.

در بسیاری از کشورهای خاورمیانه، مجازات اعدام همچنان وجود دارد و در بعضی از آنها، اجرای مجازات‌هایی مانند شلاق زدن، قطع اندام‌ها و حتی سنگسار اجرا شده اما زنده سوزاندن افراد تا کنون سابقه نداشته است.

حق نشر عکس AP
Image caption شیخ الازهر اعضای داعش را محارب دانسته و مجازات آنان را نیز شرح داده است

روسای جمهوری آمریکا و فرانسه و نخست وزیر بریتانیا از جمله رهبران غربی بوده‌اند که با محکوم دانستن دولت اسلامی (داعش) گفته اند که عملکرد این گروه توجیه کننده تصمیم آنان به تشکیل ائتلاف برای حمله هوایی علیه مواضع داعش بوده است.

بسیاری از دولت‌های عرب و اسلامی نیز نسبت به قتل خلبان اردنی واکنش نشان داده‌اند. در ایران، سخنگوی وزارت خارجه داعش را یک گروه تروریستی خواند و قتل معاذ کساسبه را به خانواده او، مردم و دولت اردن تسلیت گفت.

دولت های عضو شورای همکاری خلیج فارس هم اقدام اخیر داعش را به شدت محکوم کردند و آن را مغایر آموزه‌های اسلامی دانستند. دبیرکل سازمان همکاری اسلامی - سازمان کنفرانس اسلامی سابق - نیز در بیانیه‌ای گفت که "براساس مقررات اسلامی و همچنین معیارهای اخلافی و انسانی رعایت حقوق اسیران لازم است" و با متهم کردن داعش به انحراف از موازین اسلامی، آن را به "فساد عقیدتی، تفرقه‌افکنی و سوء‌استفاده از اسلام که دین رحمت است" متهم کرد.

حق نشر عکس mfa.gov.is
Image caption لیبرمان اعدام دو محکوم اردنی پس از قتل خلبان کساسبه را سرمشق مناسبی برای سایر کشورها معرفی کرده است

در اسرائیل،اویگدور لیبرمان، وزیر خارجه، در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن "قتل وحشیانه خلبان اردنی توسط داعش" گفت: "مردم اسرائیل ۶۶ سال است که با تروریسم دست به گریبان هستند و با مردم اردن در این فاجعه احساس همدردی می‌کنند."

به گزارش وبسایت وزارت خارجه اسرائیل، آقای لیبرمان با اشاره به اجرای احکام دو مسلمان افراطی محکوم به اعدام در اردن، گفته است: "باید از ملک عبدالله [پادشاه اردن] به خاطر واکنش سریع و قاطعانه به این اقدام تروریستی ستایش به عمل آورد." وزیر خارجه اسرائیل افزوده است که "رهبران جهان باید در مبارزه با تروریسم به طور اعم، و داعش به طور اخص، از نحوه عمل ملک عبدالله سرمشق بگیرند زیرا تروریسم را تنها با اقدام عملی می‌توان شکست داد و نه با حرف."

ساعاتی پس از کشتن خلبان اردنی به دست داعش، دو نفر که پیشتر در اردن به جرم دست داشتن در اقدامات تروریستی محاکمه و به اعدام محکوم شده بودند، اعدام شدند.

در قوانین اسرائیل، ظاهرا به منظور رعایت قوانین مذهبی یهود، مجازات اعدام لغو نشده اما صرفا برای جرایمی مانند جنایت علیه بشریت، جرایم جنگی، نسل کشی، جنایت علیه مردم یهود در زمان جنگ پیش بینی شده است. از زمان تشکیل کشور اسرائیل تا کنون، دو نفر به جرم مسئولیت در کشتار یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی - هلوکاست - به اعدام محکوم و احکام آنان به اجرا درآمده است.

مطالب مرتبط