همکاری نهادهای امنیتی تاجیکستان و پاکستان علیه تروریسم

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پارلمان تاجیکستان موافقتنامه با پاکستان در مورد تأسیس گروه کاری مشترَک مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی را تصویب کرد

مجلس نمایندگان تاجیکستان موافقتنامه این کشور با پاکستان در مورد تأسیس گروه کاری مشترَک برای مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی را تصویب کرد.

این سند حقوقی روز 17 ژوئن سال گذشته در جریان دیدار محمد نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، از تاجیکستان امضا شده و از جانب امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، برای بررسی به پارلمان ارائه شده است.

منصور عمراف، معاون اول رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان که روز چهارشنبه 4 فوریه این موافقتنامه را در پارلمان معرفی می‌کرد، تصویب سند مذکور را در راه مقابله با تروریسم و افراطگرایی مهم و سازنده ارزیابی کرد.

آقای عمراف گفت: "وضعیت مرکب سیاسی و امنیتی در خاور میانه‌، بخصوص پاکیستان و افغانستان، پُرزور شدن فعالیت گروههای تروریستی در این کشورها، از جمله بالا رفتن نفوذ گروه طالبان و “دولت اسلامی” در مناطق هم‌مرز با تاجیکستان و افغانستان ضرورت مبارزه دسته‌جمعانه علیه این پدیده منفی را به میان آورده است."

او گفت که همکاریهای گسترده و متقابلا سودمند میان کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان و سازمان اطلاعات پاکستان (ISI) نتایج مثبت به دنبال داشته است.

از جمله، یک عده دانشجویان تاجیک که به طور غیررسمی در مؤسسات آموزشی مذهبی پاکستان تحصیل می‌کردند، به وطن بازگردانده شده‌اند.

طبق اطلاع کمیته دین تاجیکستان، جریان بازگشت دسته‌جمعی دانشجویان از کشورهای اسلامی در سال 2010 شروع شده و تا کنون 1400 دانشجو، از جمله 204 نفر از مؤسسات آموزش دینی پاکستان به وطن بازگشته‌اند.

همزمان، منابع این کمیته در سال گذشته گفته بودند که تا حال بیش از 200 دانشجوی تاجیک در مدرسه و دانشگاههای کشورهای اسلامی آموزش می‌بینند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در ملاقاتش با روحانیان، فرهنگیان و مقامات محلی این کشور در تابستان سال 2013 از حضور 80 خانواده تاجیک در منطقه وزیرستان جنوبی پاکستان خبر داده بود.

در ظرف یک سال اخیر شرکت جوانان تاجیک در جنگهای سوریه، عراق، افغانستان و ولایت وزیرستان پاکستان و کُشته شدن تعداد زیاد این افراد خبرهایی منتشر شده است.

منصور عمراف، معاون اول رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، گفت که این نهاد در زمینه حضور اتباع تاجیک در پاکیستان و افغانستان و شرکت آنها در درگیریها در این مناطق با سازمان اطلاعات پاکستان تبادل اطلاع کرده است.

همچنین، با مساعدت همتایان پاکستانی اتباع تاجیک که در پاکستان و افغانستان به گروههای تروریستی و افراطگرا پیوسته و قصد انجام اعمال تخریبکارانه در تاجیکستان را داشتند، بازداشت شده‌اند.

از جمله، آقای عمراف به بازداشت قمر‌الدین احراراف، فردی که از او به عنوان معاون رهبر جماعت انصار‌الله تاجیکستان خوانده می‌شود، با چهار نفر از هم‌صفانش و حبیب اف قیام‌الدین، یک عضو گروه طالبان، اشاره‌ کرد.

اعضای پارلمان ضمن بررسی و تصویب موافقتنامه تاجیکستان و پاکستان در مورد تأسیس گروه کاری مشترَک مبارزه علیه تروریسم به ضرورت توسعه همکاریهای نهادهای ذیربط تاجیکستان با همتایان خود در کشورهای منطقه در مبارزه علیه تروریسم و افراطگرايی تأکید کردند.

به گفته شادی شبدال اف، رهبر حزب کمونیست و نماینده پارلمان، تاجیکستان باید همچنین موافقتنامهای را با چین، هند، ایران و کشورهای دیگر منطقه نیز امضا کرده و به طور دسته‌جمعی علیه آنچه او "وبای عصر 21" خواند، مبارزه کند.