انتخابات اسرائیل، مهدکودک سیاسی و بطری گیت

Image caption نتانیاهو به مردم اسراییل می گوید شما انتخاب می‌کنید چه کسی مراقب کودکانتان باشد

این روز‌ها در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی در اسرائیل ویدیوهای کارزار انتخاباتی بنیامین نتانیاهو سر و صدا کرده‌ است.

نخست وزیر اسرائیل در یکی از این ویدیو‌ها بر آینده کودکان اسرائیلی تمرکز کرده و از شهروندان این کشور می‌خواهد بچه‌هایشان را به دست زیپی لیونی یا بوجی (اسحاق هرتزوگ) از سیاستمداران مخالف دولت نسپارند چون «وقتی برگردند خود خانه هم سر جایش نخواهد بود.» او می گوید در این انتخابات شما انتخاب می کنید که چه کسی مراقب کودکانتان باشد.

در یکی دیگر از این ویدیو‌ها، کودکان یک مهدکودک نقش رقبای سیاسی نتانیاهو را بازی می‌کنند و از همه شلوغ‌تر کودکی است به نام زیپی که همه کلاس را به هم می‌ریزد و به قول نتانیاهو «از این شاخه به آن شاخه می‌پرد».

نتانیاهو در پایان این ویدیو در حالی که تلاش می‌کند کلاس را آرام کند می‌گوید «این قدر وقت تلف نکنید. اگر کار همین طور پیش برود ما نمی‌توانیم این مهدکودک را اداره کنیم. برای اداره کشور هم به یک حکومت قوی و باثبات احتیاج داریم. برای تغییر روش حکومت به لیکود رای بدهید.»

آنچه در نمایش‌های ویدیویی حزب لیکود می‌گذرد تصویری از تنش‌های سیاسی ماه‌های اخیر اسرائیل است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اوایل دسامبر (آذرماه) پارلمان اسرائیل را منحل کرد و خواهان برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی شد.

او به دنبال تنش‌های سیاسی در دولتش، زیپی لیونی، وزیر دادگستری و یائیر لپید، وزیر دارایی را از دولت اخراج کرد و گفت که بیش از این مخالفت اعضای کابینه را با سیاست‌های دولت تحمل نمی‌کند.

در انتخابات سال ۲۰۱۵ پارلمان اسرائیل دعوا بر سر قدرت بیشتر و اداره یکی از پر تنش‌ترین حکومت‌ها در منطقه خاورمیانه است اما بعضی از درگیری‌های احزاب سیاسی این روز‌ها در اسرائیل قابل توجه هستند.

حق نشر عکس Haaretz
Image caption مخالفان همسر نخست وزیر را متهم می‌کنند پول گروی بطری‌های نوشیدنی را به دولت برنگردانده

برای مثال مخالفان نتانیاهو کارزاری به نام «بطری گیت» علیه نتانیاهو راه انداخته‌اند و همسر نخست وزیر این کشور را متهم می‌کنند که پول گروی بطری‌های نوشیدنی را که متعلق به دولت بوده برنگردانده و هزار دلار اختلاس کرده است.

برخی از احزاب اسرائیل از جمله حزب یش عتید با اشاره به این رسوایی گفته‌اند در صورت پیروزی در انتخابات، مبارزه با فساد دولتی در برنامه‌هایشان قرار دارد.

بنیامین نتانیاهو این اتهام را رد می‌کند و هوادارانش هم می‌گویند چه کسی باور می‌کند که خانواده نخست وزیر برای اداره زندگیشان به چنین پولی احتیاج داشته باشند؟ اما موضوع چنان بالا گرفته که به گزارش روزنامه هاآرتص قرار است پلیس در این مورد تحقیق کند.

شانه به شانه مخالفان

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها که روزنامه هاآرتص آن را منتشر کرده نشان می‌دهد که حزب لیکود و مخالفانش شانه به شانه هم پیش می‌روند. بر اساس این نظرسنجی حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو احتمالا ۲۶ کرسی کنست (پارلمان اسرائیل) را به دست خواهد آورد ومخالفان دولت یعنی کمپ صهیونیست هم با یک پله فاصله احتمال می‌رود که ۲۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی را به دست آوردند.

Image caption کمپ صهیونیست وعده آینده بهتر می دهد

اگر در واقعیت سیاسی هم نتیجه انتخابات همین باشد برنده رقابت‌ها برای تشکیل دولت چاره‌ای جز ائتلاف نخواهد داشت چنانکه دولت کنونی نتانیاهو هم ائتلافی از چند حزب است.

کمپ صهیونیست به تازگی از برنامه اجتماعی- اقتصادی‌اش رونمایی کرده که در آن وعده توجه بیشتر به وضعیت کودکان، دانشجو‌ها و پدر و مادرهایی را می‌دهد که به دنبال امنیت شخصی و موفقیت اقتصادی هستند. این ائتلاف انتخاباتی می‌گوید در ائتلافش ده‌ها متفکر و رهبران مس‍ئول وجود دارند که می‌توانند با رهبریشان آینده بهتری را برای اسرائیل بسازند.

آن‌ها نتانیاهو را متهم می‌کنند که مشکلات جامعه از جمله نیاز مردم به توسعه بیمارستان‌ها و فضاهای آموزشی را نادیده می‌گیرد و می‌گویند حزبشان در صورت موفقیت بودجه بیشتری صرف توسعه بیمه‌های اجتماعی و نظام آموزشی می‌کند. آن‌ها همچنین نتانیاهو را متهم می‌کنند که باعث انزوای اسرائیل شده و با حماس مذاکره می‌کند و نمی‌تواند در موقعیت‌های دشوار تصمیم درست بگیرد.

مثل هر انتخاباتی، بازار وعده‌ها هم در اسرائیل داغ است. چهل روز مانده به انتخابات هر کدام از حزب‌ها تلاش می‌کنند نظر رای‌دهندگان اسرائیلی را به گونه‌ای به خود جلب کنند.

اسحاق هرتزوگ و زیپی لیونی گفته‌اند اگر رای کافی به دست آورند بنیامین نتانیاهو را از نخست وزیری کنار خواهند گذاشت.

حزب یش عتید گفته کسانی را که از هولوکاست جان سالم به در برده‌اند به پای صندوق‌های رای می‌برد.

حزب لیکود اما از قدرت شبکه‌های اجتماعی بهره بیشتری برده و رای دهنده‌های جوان را هدف تبلیغاتش قرار داده تا به قول ویدئوهای تبلیغاتی‌اش نشان بدهد به نسبت سایر "کودکانی" که در سیاست اسرائیل حضور دارند توان بیشتری دارد که این "مهدکودک" را اداره کند.

مطالب مرتبط