طرح تازه رهبران اروپا برای برقراری صلح در اوکراین

حق نشر عکس epa
Image caption تلاش های دیپلماتیک برای خاتمه دادن به جنگ دراوکراین که به کشته شدن بیش از ۵ هزار نفر منجر شده همزمان با شدت گرفتن درگیری ها افزایش یافته است

قرار است امروز رهبران فرانسه و آلمان برای ارائه طرحی جدید به منظور پایان دادن به درگیری ها در شرق اوکراین به این کشور سفر کنند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه گفته است که به همراه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با پترو پروشنکو، رئیس جمهور اوکراین دیدار و گفتگو خواهند کرد و پس از آن برای ارائه طرحی پیشنهادی خود به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به آن کشور می روند.

آقای اولاند گفته است که طرح پیشنهادی براساس حراست از تمامیت ارضی اوکراین تهیه شده است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم برای شرکت در مذاکرات وارد کیف، پایتخت اوکراین شده است.

تلاش های دیپلماتیک برای خاتمه دادن به جنگ در اوکراین که به کشته شدن بیش از ۵ هزار نفر منجر شده همزمان با شدت گرفتن درگیری ها افزایش یافته است.

اظهارات دبیر کل ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو - گفته است که روسیه همچنان به نقض قوانین بین المللی در اوکراین ادامه می دهد.

آقای استولتنبرگ این سخنان را در حالی بیان کرده که وزرای دفاع ناتو به منظور بحث و مذاکره درباره جزییات بزرگترین طرح تقویت حضور نیروهای متحد در اروپای شرقی از زمان پایان جنگ سرد در بروکسل، پایتخت بلژیک تشکیل جلسه داده اند.

دبیر کل ناتو تایید کرده واحد پیشتازی متشکل از پنج هزار نیرو در اروپای شرقی ایجاد خواهد شد.

این واحد به در کنار شبکه ای از مراکز فرماندهی کوچک در جمهوری بالتیک، لهستان ، رومانی و بلغارستان تشکیل خواهد شد.