اردن منطقه عملیات علیه داعش را گسترش می‌دهد

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروی هوایی ارتش اردن، عملیات علیه داعش را گسترش داده است

ناصر جوده وزیر خارجه اردن می‌گوید گسترش حملات هوایی کشورش علیه مواضع گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) آغاز عملیات انتقام از این سازمان است.

آقای جوده در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت افزایش حملات اردن "آغاز انتقام ما" از کسانی است که خلبان معاذ الکساسبه را زنده در آتش سوزاندند.

روز سه‌شنبه گروه "دولت اسلامی" ویدئویی منتشر کرد که در آن خلبان اردنی معاذ الکساسبه را در حال زنده سوزانده شدن نشان می داد.

این خلبان اردنی در ماه دسامبر و زمانی که در قالب عملیات نیروهای ائتلاف برای بمباران مواضع داعش در سوریه اعزام شده بود هواپیماش سقوط کرد و به دست شبه‌نظامیان گروه "دولت اسلامی" افتاد.

انتشار تصاویر سوزانده شدن این خلبان موجی از اعتراض عمومی در اردن به راه انداخته و معترضان خواهان انتقام گرفتن از گروه داعش شده اند.

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در ملاقات با پدر معاذ الکساسبه وعده داد که عملیات نظامی علیه گروه "دولت اسلامی" افزایش می یابد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در دور تازه بمباران مواضع داعش، ارتش اردن از بمب‌هایی استفاده می‌کند که نام خلبان کشته شده و یا آیات قرآن روی آنها نوشته شده است
حق نشر عکس AP
Image caption پادشاه اردن در ملاقات با پدر معاذ الکساسبه وعده داد که انتقام خون پسرش را خواهد گرفت
حق نشر عکس AFP
Image caption انتشار تصاویر سوزانده شدن خلبان اردنی موجی از خونخواهی در این کشور به راه انداخته است

روز پنجشنبه نیروی هوایی اردن تصاویری منتشر کرد که جنگنده‌های این کشور را با بمب‌هایی که آیات قرآن و یا نام معاذ الکساسبه بر آنها نوشته شده بود نشان می داد.

مقام‌های اردنی می گویند در دور تازه حملات این کشور علیه مواضع داعش، "انبارهای تسلیحاتی و پایگاه‌های آموزشی" این گروه را هدف قرار داده اند.

به گفته وزیر خارجه اردن، این کشور "سطح آماده‌باش" خود را افزایش داده و "با هر چه در توان دارد" شبه‌نظامیان مسلح داعش را هدف می گیرد.

اردن از میانه تابستان ۲۰۱۴ به جمع ۶۰ کشوری پیوست که به رهبری آمریکا در عملیات نظامی علیه داعش حضور دارند.

پیشتر بر اساس محدوده عملیاتی نیروی هوایی اردن، مواضع "دولت اسلامی" تنها در خاک سوریه هدف قرار می گرفت.

اما وزیر خارجه اردن گفته است با گسترش منطقه عملیاتی این کشور علیه داعش، مواضع این سازمان در خاک عراق نیز هدف حمله قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط