بحران اوکراین: دور تازه تلاش رهبران جهان برای صلح

حق نشر عکس AFP
Image caption شبه‌نظامیان جدایی‌طلب هوادار روسیه از حدود یک سال قبل در شرق اوکراین بخش‌هایی از خاک این کشور را در کنترل دارند

تلاش‌های دیپلماتیک جهانی برای پایان دادن به درگیری ها در شرق اوکراین افزایش یافته است.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با سفر به اوکراین و برگزاری جلساتی اضطراری سعی دارند راه حلی صلح آمیز برای بحران این کشور بیابند.

همچنین جان کری وزیر خارجه آمریکا در پایتخت اوکراین گفته است کشورش خواهان راه حلی دیپلماتیک است اما چشم خود را به روی تجاوز روسیه نمی بندد.

سازمان ملل متحد می گوید از ماه آوریل ۲۰۱۴ درگیری بین نیروهای اوکراینی و شبه‌نظامیان هوادار روسیه در شرق اوکراین نزدیک به ۵۴۰۰ کشته برجای گذاشته است.

اوکراین و کشورهای غربی، روسیه را متهم می کنند که شبه‌نظامیان شرق اوکراین را مسلح کرده و نیروهای نظامی خود را در نزدیکی مرز مستقر ساخته است.

روسیه با رد اتهام دخالت در اوکراین می گوید برخی شهروندانش به شکل داوطلبانه در کنار شبه‌نظامیان می‌جنگند.

پترو پروشنکو رئیس جمهوری اوکراین، ملاقاتش با رهبران فرانسه و آلمان را مثبت توصیف کرده و با انتشار بیانیه ای گفته است "امید به برقراری آتش‌بس" افزایش یافته است.

حق نشر عکس AP
Image caption رهبران فرانسه و آلمان پس از مذاکره با رهبران اوکراین عازم مسکو می‌شوند

رهبران آلمان و فرانسه در پایان دیدار سرزده خود از اوکراین در روز پنجشنبه اظهار نظر علنی نکرده‌اند.

آقای اولاند پیش از انجام این مذاکرات گفته بود که با همراهی خانم مرکل، طرحی تازه برای برقراری آتش‌بس میان طرفین مبتنی بر "تمامیت ارضی" اوکراین ارایه خواهد کرد که "مورد تایید همگان" است.

با این حال، رئیس جمهوری فرانسه هشدار داده بود که دیپلماسی "نمی تواند تا زمانی نامعین" ادامه یابد.

رهبران آلمان و فرانسه قرار است روز جمعه با سفر به روسیه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور دیدار کنند.

نخست وزیر اوکراین روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی که با حضور وزیر خارجه آمریکا برگزار شد گفت: "ما خواهان صلح هستیم. ولی هرگز نمی گذاریم تمامیت ارضی اوکراین خدشه دار شود."

نخست وزیر اوکراین همچنین گفت کشورش در این رویارویی "به طور واضح با سربازان روسیه" مواجه است.

حق نشر عکس EPA
Image caption درگیری‌های شرق اوکراین هزاران کشته و آواره برجای گذاشته است

آقای کری، روسیه را به نقض حاکمیت ملی اوکراین متهم کرد و گفت روسیه "هر طور که می‌خواهد با سلاح و نیروی نظامی" از مرز اوکراین عبور می‌کند.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور با توجه به افزایش بحران در حال بررسی "همه گزینه‌ها" از جمله ارسال "تسلیحات دفاعی" برای اوکراین است.

آمریکا تاکنون صرفا ابزار نظامی پشتیبانی مانند عینک دید در شب و تجهیزات ایمنی در اختیار اوکراین گذاشته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است هر گونه ارسال سلاح از آمریکا به اوکراین، "آسیبی جدی به روابط روسیه و آمریکا وارد می‌سازد."

شماری از مقام‌های غربی پیشتر درباره موثربودن طرح ارسال سلاح به اوکراین ابراز تردید کرده‌اند.

مطالب مرتبط