جان کری: اوباما به زودی در مورد فرستادن اسلحه به اوکراین تصمیم می‌گیرد

حق نشر عکس epa
Image caption آمریکا به زودی در مورد فرستادن اسلحه به اوکراین تصمیم‌گیری می‌گیرد

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدارش از اوکراین گفته است که رئیس جمهوری آمریکا به زودی در مورد فرستادن اسلحه برای نیروهای دولتی اوکراین تصمیم‌گیری خواهد کرد هر چند "راه حل دیپلماتیک را ترجیح می‌دهد."

آقای کری در سفرش به اوکراین گفته که "ما علاقه‌ای به جنگ نیابتی نداریم، هدف‌مان این است که رفتار روسیه تغییر کند."

آقای کری که با رئیس جمهوری اوکراین دیدار کرده گفت که آمریکا منتظر نتیجه طرح فرانسه و آلمان برای برقراری صلح میان طرفین می‌ماند و بعد در این مورد تصمیم‌ می‌گیرد.

امروز (پنجشنبه ۵ فوریه/۱۶ بهمن) رهبران فرانسه و آلمان برای ارائه طرحی جدید به منظور پایان دادن به درگیری‌ها در شرق اوکراین به این کشور سفر کردند.

قرار است فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه به همراه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از دیدار با پترو پروشنکو، رئیس جمهور اوکراین برای ارائه طرحی پیشنهادی خود به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به این کشور بروند.

ولادیمیر پوتین متهم است که از جدایی‌طلبان اوکراین حمایت می‌کند.

آقای اولاند گفته است که طرح پیشنهادی براساس حراست از تمامیت ارضی اوکراین تهیه شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرده است ایالات متحده و هم‌پیمانانش "همه گزینه‌های پیش رو را که به یک راه حل برسد، بررسی خواهند کرد."

اشتون کارتر وزیر پیشنهادی کاخ سفید برای وزارت دفاع گفته "مایل" است به اوکراین اسلحه بفرستد تا این کشور بتواند با شورشیان مورد حمایت روسیه بجنگد.

ایالات متحده تاکنون فقط کمک‌های تدارکاتی در اختیار اوکراین گذاشته است.

دولت اوکراین و غرب، روسیه را متهم می‌کنند که با سربازان و سلاح‌هایش به خشونت‌ها در شرق کشور دامن می‌زند اما مسکو این اتهام را رد می‌کند.

مطالب مرتبط