دو نماینده کنگره آمریکا سخنرانی نتانیاهو را تحریم می‌کنند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نتانیاهو در نظر دارد در سخنان خود از تشدید فشار بر ایران حمایت کند

دو نماینده کنگره آمریکا گفته اند از حضور در جلسه سخنرانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کنگره ایالات متحده خودداری خواهند ورزید و برخی منابع غیبت جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی را نیز محتمل دانسته‌اند.

جان لوئیس و جی. کی. بلومناوئر، اعضای مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از حزب دموکرات گفته‌اند که در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنا برای سخنرانی نخست وزیر اسرائیل که قرار است روز ٣ مارس ایراد شود حاضر نخواهند شد.

آقای لوئیس، که به خاطر فعالیت در نهضت پیشبرد حقوق مدنی در آمریکا شهرت دارد، گفته است که دعوت یکجانبه جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان از بنیامین نتانیاهو "توهینی به رئیس جمهوری و وزارت خارجه است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت." کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا گفته‌اند که دعوت از آقای نتانیاهو بدون هماهنگی با دولت صورت گرفته و رئیس جمهوری در طول اقامت نخست وزیر اسرائیل در آمریکا با او ملاقاتی نخواهد داشت.

دفتر رئیس جمهوری آمریکا دلیل این تصمیم را نزدیک بودن تاریخ سفر بنیامین نتانیاهو به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در اسرائیل اعلام کرده و گفته است که مقامات آمریکایی از ملاقات با مقامات هر کشوری در چنین شرایطی خودداری می‌کنند تا شبهه جهتگیری انتخاباتی و دخالت در امور داخلی کشورها ایجاد نشود.

همچنین، انتظار می‌رود نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود، برنامه هسته‌ای ایران را هدف انتقاد شدید قرار داده و از اقدام احتمالی کنگره در تشدید تحریم علیه ایران حمایت به عمل آورد. رئیس جمهوری و وزارت خارجه آمریکا تاکید داشته‌اند که با توجه به تلاش‌های دیپلماتیک جاری برای حل بحران هسته‌ای ایران، چنین تحریم‌هایی سازنده نخواهد بود و مورد تایید آنان نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption احتمال دارد معاون رئیس جمهوری و رئیس مجلس سنای آمریکا نیز از حضور در جلسه سخنرانی نتانیاهو خودداری ورزد

جی. کی. بلومناوئر گفته است به این دلیل از شرکت در جلسه مشترک مجالس کنگره در روز ٣ مارس خودداری خواهد ورزید که حاضر نیست "در اینگونه اقدامات تبلیغاتی بی‌‌ملاحظه" سهیم باشد. وی افزوده است که قانون اساسی ایالات متحده تصریح دارد که سیاستگزاری و فعالیت در حوزه سیاست خارجی در حیطه اختیارات رئیس جمهوری است و "این واقعیت که رئیس مجلس نمایندگان مایل است برای مقاصد نمایشی، باعث تضعیف دیپلماسی کشور شود، تاسف آور است."

این نماینده مجلس نمایندگان همچنین از بنیامین نتانیاهو به خاطر قبول دعوت بینتر بدون در نظر گرفتن ملاحظات رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرد و گفت که نخست وزیر اسرائیل در نظر دارد از این سفر برای مقاصد سیاسی بهره‌برداری کند.

همزمان، برخی منابع گفته‌اند که ممکن است جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز از حضور در جلسه سخنرانی نخست وزیر اسرائیل خودداری ورزد. معاون رئیس جمهوری آمریکا رئیس رسمی سنای ایالات متحده است و قاعدتا باید در مراسم رسمی در کنگره، شرکت کند. کاخ سفید هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده است اما با توجه به اظهارات قبلی دفتر رئیس جمهوری در مورد زمانبندی سفر آقای نتانیاهو و روابط نه چندان گرم او و باراک اوباما، احتمال غیبت جو بایدن از جلسه مشترک کنگره وجود دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوباما با تصمیم احتمالی کنگره در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در شرایط کنونی مخالفت کرده است

در خبری دیگر، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل تایید کرده است که سه دیپلمات این کشور به دلیل انتشار مطالبی در انتقاد از نخست وزیر و وزیر خارجه در صفحه توئیتر خود، از سمت‌هایشان معلق شده‌اند. سه فردی که به حالت تعلیق در آمده‌اند در سفارتخانه‌های اسرائیل در سوئیس و هند و دفتر وزارتخارجه در بیت المقدس خدمت می‌کردند. سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل، ضمن تایید این خبر، از دادن جزئیاتی در این مورد خودداری ورزیده است.

پیشتر گزارش شده بود که ییگال کاسپی، سفیر اسرائیل در سوئیس، در صفحه توئیتر خود مطلبی را از روزنامه هاآرتص نقل کرده که در اشاره به سفر نخست وزیر اسرائیل به آمریکا، گفته است "هرگاه به نظر می‌رسد که نتایناهو روابط با کاخ سفید را به حداقل ممکن تنزل داده، او موفق می‌شود آن را چند درجه دیگر تنزل دهد." آقای موران نیز مطلبی از توئیتر یک وبلاگ نویس اسرائیلی را در توئیتر خود نقل کرده که گفته است: "نتانیاهو به همه چیز توجه دارد جز مشکلات اجتماعی کشورش."

یارون بامبورگ، کارشناس سیاسی وزارتخارجه و سخنگوی سابق سفارت اسرائیل در پاریس هم به علت ابراز نظری انتقاد آمیز از رهبر حزب وطن یهودی از سمت خود به حالت تعلیق در آمده است. آقای بامبورگ گفته بود که رهبر این حزب "شخصی متوهم، منتظر ظهور، خشونت گرا و ضد همجنسگرا" توصیف کرده است.

آقای کاسپی همراه با آسف موران، رایزن سیاسی سفارت اسرائیل در هند برای توضیح در مورد تخطی از مقررات به اسرائیل احضار شده‌اند. یک کارشناس اسرائیلی گفته است که ماموران سیاسی یک کشور مجاز نیستند هنگام خدمت در سمت‌هایی به عنوان نماینده کشورشان، به تخطئه سیاست‌‌های دولت خود بپردازند.

مطالب مرتبط