برقراری آتش بس موقت در حوالی شهر استراتژیک اوکراین

حق نشر عکس AFP
Image caption اتوبوس هایی برای تخلیه غیرنظامیان گرفتار در شهر دبالستفه به این شهر اعزام شده

در اوکراین آتش بسی موقت در حوالی شهر استراتژیک دبالستفه در شرق اوکراین اعلام شده تا غیرنظامیان بتوانند این شهر را ترک کنند. این شهر در حال حاضر زیر حملات شدید جدایی طلبان طرفدار روسیه قرار دارد.

براساس گزارش های دریافتی در پی توافق بین نیروهای دولت اوکراین و شورشیان اتوبوس هایی برای خارج کردن غیرنظامیانی که در دبالتسفه گرفتار شده اند، وارد این شهر شده است.

سازمان عفو بین الملل در اوایل هفته جاری گفته بود که اکثر جمعیت ۲۵ هزار نفری این شهر به دلیل درگیری ها این شهر را ترک کرده اند، اما حدود ۷ هزار نفر همچنان در این شهر گرفتار هستند.

قرار است در چند ساعت آینده فرانسوا اولاند و آنگلا مرکل، رهبران فرانسه و آلمان در مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، درباره طرح پیشنهادی جدید صلح در اوکراین دیدار و گفتگو کنند.

سازمان ملل متحد می گوید از ماه آوریل ۲۰۱۴ درگیری بین نیروهای اوکراینی و شبه‌نظامیان هوادار روسیه در شرق اوکراین نزدیک به ۵۴۰۰ کشته برجای گذاشته است.

اوکراین و کشورهای غربی، روسیه را متهم می کنند که شبه‌نظامیان شرق اوکراین را مسلح کرده و نیروهای نظامی خود را در نزدیکی مرز مستقر ساخته است.

روسیه با رد اتهام دخالت در اوکراین می گوید برخی شهروندانش به شکل داوطلبانه در کنار شبه‌نظامیان می‌جنگند.