منتقدان می‌گویند اردوغان می‌خواهد جای آتاتورک را بگیرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption منتقدان می‌گویند اردوغان می‌خواهد جای آتاتورک رهبر ملی ترکیه را بگیرد

مقام‌های ترکیه قصد دارند یکی از پل‌های مهم بر روی رودخانه فرات در جنوب ترکیه را به نام رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور نام‌گذاری کنند اما منتقدان این اقدام را تلاش اردوغان برای غصب جایگاه آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه می‌دانند.

به گزارش روزنامه حریت، این پل کابلی که انتظار می‌رود در ماه مارس افتتاح شود یکی از پروژه‌های مهندسی بلندپروازانه در ترکیه مدرن است و طول آن بیشتر از ۵۰۰ متر خواهد بود.

در صورت تایید نام‌گذاری این پل به نام اردوغان، این مهم‌ترین بنایی خواهد بود که نام او را بر خود دارد.

منتقدان اردوغان هم‌زمان از رشد "کیش شخصیت" در ترکیه انتقاد می‌کنند.

لطفی الوان وزیر راه ترکیه به این روزنامه گفته است: "شهروندان ترکیه اصرار دارند که دل‌شان می‌خواهد این پل به احترام رئیس‌ جمهوری به نام او نام‌گذاری شود."

آقای الوان گفته است که "ما این ایده را به رئیس جمهوری محترم منتقل کردیم و فکر می‌کنیم اگر او با موضوع موافقت کند این اقدام شایسته‌ای خواهد بود."

اردوغان که بیش از یک دهه است در ترکیه قدرت را در دست دارد به دنبال آن است که نام خود را بر طرح‌های مهندسی برجسته و در تاریخ ترکیه ماندگار کند.

مقام‌های ترکیه در حال برنامه‌ریزی برای ساخت و راه‌اندازی سومین فرودگاه بزرگ استانبول هم هستند و وزیر راه پیشتر پیشنهاد داده بود که نام رجب طیب اردوغان را بر آن بگذارند.

در حال حاضر بناهای متعددی از جمله یک دانشگاه در شهر ریزه در ساحل دریای سیاه و یک استادیوم ورزشی در استانبول به نام اردوغان نام‌گذاری شده‌اند. اما این پل بزرگ‌ترین پروژه‌ای خواهد بود که به نام او نام‌گذاری خواهد شد.

این پل از دریاچه آتاتورک می‌گذرد که یکی از طرح‌های مهندسی بزرگی است که در سال ۱۹۸۰ به نام کمال مصطفی آتاتورک، بنیان‌گذار سکولار ترکیه نوین نام‌گذاری شده است.

منتقدان می‌گویند اردوغان که اسلام‌گرا است قصد دارد جایگاه آتاتورک را به عنوان رهبر ملی ترکیه مدرن از آن خود کند.

مطالب مرتبط