'شواهدی درباره مرگ گروگان آمریکایی داعش در دست نیست'

حق نشر عکس Daily Courier Prescott AZ
Image caption اردن می‌گوید بیانیه داعش درباره مرگ گروگان آمریکایی در بمباران هوایی "تبلیغاتی جنایتکارانه" است

کاخ سفید می گوید شواهدی در دست نیست که نشان دهد یک شهروند آمریکایی اسیر گروه "دولت اسلامی" (داعش) در بمباران نیروهای ائتلاف کشته شده باشد.

داعش روز جمعه اعلام کرد که در پی حمله هوایی اردن به مواضع این گروه در شهر رقه در سوریه، یک گروگان آمریکایی به نام کایلا جین مولر کشته شده است.

گروه داعش در بیانیه خود تنها تصویر یک ساختمان ویران شده را منتشر کرده و گفته که جسد گروگان آمریکایی زیر آوار مدفون است.

اردن که در قالب عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا مواضع گروه موسوم به "دولت اسلامی" را بمباران می‌کند انتشار بیانیه داعش را "تبلیغاتی جنایتکارانه" می‌داند.

خانواده کایلا مولر، امدادگر ۲۶ ساله آمریکایی که در تابستان سال ۲۰۱۳ در سوریه ناپدید شد، با صدور بیانیه ای از رسانه ها خواسته اند تا از انتشار یک طرفه ادعای گروه داعش مبنی بر کشته شدن فرزندشان خویشتن‌داری نشان دهند.

در بیانیه پدر و مادر این دختر آمریکایی آمده است که دخترشان دو سال قبل و هنگامی که از یک بیمارستان پزشکان بدون مرز در شهر حلب خارج می‌شد به دست افرادی ناشناس ربوده شده است.

در بیانیه گروه دولت اسلامی، هیچ تصویری از خانم مولر ارایه نشده و تاکنون منابع مستقل، ادعای داعش مبنی بر مرگ این شهروند آمریکایی را تایید نکرده اند.

حق نشر عکس AP
Image caption خانواده کایلا مولر می‌گویند دخترشان وقتی رنج پناهجویان سوری را دید به مرز ترکیه و سوریه رفت تا در عملیات امدادرسانی کمک کند

در صورت تایید مرگ کایلا مولر، او چهارمین شهروند آمریکایی خواهد بود که در زمان اسارت در دست داعش کشته می‌شود.

برنادت میهن سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با ابراز نگرانی از انتشار چنین گزارش هایی گفته است هنوز شواهدی دال بر تایید ادعای داعش در دست نیست.

یک مقام دولت اردن نیز با رد ادعای گروه داعش مبنی بر مرگ خانم مولر، چنین گزارش‌هایی را "تبلیغاتی جنایتکارانه" توصیف کرد.

ناصر جوده وزیر خارجه اردن در توئیتر خود نوشته است ادعای داعش، "نیرنگی کهنه است که تروریست‌ها دهه هاست به کار می‌برند: اینکه گروگان‌ها و اسرا در جریان بمباران هوایی به عنوان سپر انسانی کشته می‌شوند."

پیشتر در روز پنجشنبه نیروی هوایی اردن اعلام کرد شهر رقه، پایتخت گروه "دولت اسلامی"، را بمباران کرده و دهها عضو داعش کشته شده اند.

خانواده خانم مولر گفته اند دخترشان از سال ۲۰۰۹ که فارغ التحصیل شد خود را وقف کمک به افراد نیازمند در کشورهای مختلف از جمله در هند، اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی کرده بود.

به گفته پدر و مادر کایلا مولر، دخترشان در اواخر سال ۲۰۱۲ و تحت تاثیر شرایط بحرانی پناهجویان سوری تصمیم گرفت تا با رفتن به مرز ترکیه و سوریه، به یاری آوارگان بپردازد.

گروه داعش تاکنون شماری از شهروندان سوری و کشورهای دیگر را که در گروگان داشته با اشکالی فجیع کشته است از جمله دو روزنامه نگار و یک امدادگر آمریکایی، دو امدادگر بریتانیایی، دو ژاپنی، و یک خلبان اردنی.

پس از آنکه گروه داعش معاذ الکساسبه خلبان اردنی اسیر خود را زنده در آتش سوزاند و فیلم آن را منتشر کرد اردن اعلام کرد که عملیاتش علیه "دولت اسلامی" را شدت می‌بخشد.