واکنش‌ها به تغییر قدرت در یمن؛ سازمان ملل متحد و آمریکا ابراز نگرانی کردند

حق نشر عکس epa
Image caption پیکارجویان شیعه یمن امروز "کمیته عالی انقلاب" تشکیل دادند

در پی انحلال پارلمان یمن از سوی پیکارجویان شیعه حوثی، مقامات سازمان ملل متحد و آمریکا نسبت به تحولات آن کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

استفان دوژاریک، از سخنگویان سازمان ملل متحد، پس از آنکه شورشیان حوثی قدرت را در آن کشور در دست گرفتند، گفت که بان کی‌مون، دبیرکل آن سازمان، نگران خلاء قدرت در یمن است و در عین حال موقعیت را از نزدیک تحت نظر دارد.

مقامات آمریکا هم اعلام کرده‌اند از اینکه قدرت در یمن به دست شورشیان حوثی افتاده "عمیقا نگران" است.

اریک شولتز، سخنگوی کاخ سفید، اعلام انحلال پارلمان و انتقال قدرت را در یمن گامی یک‌طرفه دانست و گفت که اقدام حوثی‌ها با استانداردهایی که جمال بن‌عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، به منظور رسیدن به توافق ملی تدوین کرده است مطابقت ندارد.

شولتز افزوده است که با وجود قدرت گرفتن حوثی‌ها، عملیات آمریکا برای مقابله با تروریسم در یمن بدون وقفه ادامه خواهد یافت.

نگرانی اعراب

کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از جامعه جهانی خواسته‌اند که در مقابل تحولات یمن موضع قدرتمندتری نشان بدهند.

رویترز از قول یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در مونیخ نوشته است که این کشورها همچنین از نفوذ ایران با تکیه بر بی‌ثباتی یمن ابراز نگرانی کرده‌اند.

وزرا و مقام‌های ارشد کشورهای عربستان، امارات عربی متحده، قطر، کویت، عمران و بحرین با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده‌اند اما در این دیدار هیچ تصمیمی برای تماس با تهران درباره موضوع یمن اتخاذ نشده است.

این مقام وزارت خارجه گفته است که "این احساس وجود دارد که جامعه جهانی و سازمان ملل باید موضع جدی‌تری بگیرند."

به گفته او نگرانی‌هایی در مورد نفوذ ایران در یمن وجود دارد اما در این جلسه کسی در مورد تماس با ایران و گفتگو در این مورد حرفی نزد.

در کشورهای عرب، ایران اغلب متهم است که با حمایت از شبه‌نظامیان حوثی، وضعیت یمن را بی‌ثبات ساخته است، اما مقامات تهران و حوثی‌ها این اتهام را بی‌پایه می‌دانند.

پیکارجویان شیعه حوثی در یمن روز جمعه، ششم فوریه، ضمن انحلال پارلمان آن کشور، در بیانیه‌ای از تشکیل "کمیته عالی انقلاب" خبر دادند و محمد علی الحوثی را رهبر آن کمیته معرفی کردند.

مطالب مرتبط