جو بایدن: آمریکا خواهان حل مسالمت‌آمیز بحران اوکراین است

حق نشر عکس Reuters
Image caption جو بایدن می‌گوید اوکراین حق دارد از خود در برابر شورشیان مورد حمایت روسیه دفاع کند

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که کشورش متعهد به کمک به اوکراین برای دفاع از خود در برابر شورشیان مورد حمایت روسیه است.

او گفت که اوکراین حق دارد از خود در برابر شورشیان مورد حمایت روسیه دفاع کند.

آقای بایدن که در کنفرانس امنیتی مونیخ صبحت می‌کرد، افزود ایالات متحده خواهان راه حلی مسالمت آمیز برای بحران اوکراین است.

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اغلب وعده صلح داده اما در مقابل به شورشیان نیرو و سلاح داده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption رئیس‌جمهوری اوکراین گذرنامه‌های سربازان روسی را که توسط نیروهای اوکراین بازداشت شده‌اند نشان می‌دهد

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز در این کنفرانس خواهان آن شد تا از این کشور در جنگ با شورشیان مورد حمایت روسیه، پشتیبانی شود.

رئیس‌جمهوری اوکراین در سخنان خود، چندین گذرنامه را نشان داد که به گفته او متعلق به سربازان روسی بازداشت شده توسط نیروهای اوکراین است.

پیشتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته بود که تازه‌ترین تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به مناقشه شرق اوکراین ممکن است به نتیجه نرسد.

اما او گفت که ماموریت صلح او و فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه، ارزش سفر به مسکو را داشت.

خانم مرکل که در محل برگزاری اجلاس امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد، گفت اقدامات روسیه در اوکراین بنیادهای صلح اروپا را زیر پا گذاشته است.

حق نشر عکس AP

روسیه به دادن سلاح و تدارکات به جدایی‌طلبان اوکراینی متهم است اما این اتهام را رد می‌کند.

صدراعظم آلمان در عین حال در مورد دادن سلاح به اوکراین هشدار داد و گفت ارتش این کشور هیچگاه نمی‌تواند آنقدر خوب مجهز شود که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نتیجه بگیرد در این نبرد شکست خواهد خورد.

پیشتر در روز جمعه، رهبران روسیه، فرانسه و آلمان در مسکو توافق کردند روی طرح صلحی کار کنند که قرار است روز یکشنبه آن را به رییس جمهور اوکراین بدهند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز جمعه بیش از چهار ساعت برای حل بحران شرق اوکراین با هم گفت‌وگو کردند.

جزئیات گفت‌وگوهای این دیدار مشخص نیست اما هر سه طرف آن را "سازنده و مهم" خواندند. آنها فردا، یکشنبه هشتم فوریه، این طرح را در یک کنفرانس تلفنی با پترو پوروشنکو، رییس جمهور اوکراین در میان خواهند گذاشت.

گفته می‌شود این طرح صلح تلاشی برای احیای آتش‌بسی است که در ماه سپتامبر در شهر مینسک در بلاروس امضا شد. از آن زمان، شورشیانی که برای استقلال از اوکراین با دولت این کشور می جنگند، مناطق بیشتری را تصرف کرده‌اند که این امر، زنگ خطری برای اوکراین و کشورهای حامی آن بوده است.

تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران شرق اوکراین امروز و فردا نیز ادامه خواهد یافت و بسیاری از کشورهایی که در این تلاش ها نقش دارند، در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان حمع شده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید درگیری‌های شرق اوکراین از آوریل گذشته تا کنون حدود ۵۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است. روسیه متهم است که به جدایی طلبان اوکراینی سلاح و تدارکات می‌دهد اما این اتهام را رد می‌کند.

طی این مدت و پس از آن که شورشیان طرفدار روسیه کنترل بخش های بزرگی از مناطق لوهانسک و دونتسک را در دست گرفتند، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از خانه‌هایشان فرار کردند. تصرف این مناطق بعد از الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه صورت گرفت.

مطالب مرتبط