بحران اوکراین: 'آخرین شانس' برای رسیدن به صلح

حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیری شبه‌نظامیان هوادار روسیه با ارتش اوکراین هزاران کشته، مجروح و آواره باقی گذاشته است

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه می گوید طرح صلحی که همراه با آلمان برای پایان درگیری ها در شرق اوکراین ارایه کرده، "یکی از آخرین شانس های" رسیدن به صلح است.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفته است درباره موفقیت این طرح صلح اطمینان ندارد اما "قطعا ارزش دارد که امتحان شود."

بنا به طرح صلحی که رهبران فرانسه و آلمان برای پایان درگیری ها در شرق اوکراین پیشنهاد داده اند در منطقه‌ای که اکنون خط مقدم رویارویی است باید حریم عاری از تسلیحات به عرض ۵۰ تا ۷۰ کیلومتر ایجاد شود.

از حدود یک سال قبل در شرق اوکراین ، شبه‌نظامیان جدایی طلب هوادار روسیه در حال جنگ با نیروهای نظامی اوکراینی هستند.

روسیه متهم است که از این شبه نظامیان جدایی طلب پشتیبانی می کند اما مسکو این ادعا را رد می‌کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption روز شنبه در نشست امنیتی مونیخ، رئیس جمهوری اوکراین برای اثبات حضور سربازان روسیه در شرق اوکراین، پاسپورت‌های ضبط شده آنها را نشان داد

فرانسوا اولاند و آنگلا مرکل قرار است روز یکشنبه درباره این طرح صلح، با همتایان روس و اوکراینی خود مکالمه تلفنی داشته باشند.

تاکنون جزییات اندکی درباره محتوای این طرح صلح منتشر شده، اما به نظر می رسد که این طرح تلاشی برای احیای توافق آتش‌بسی است که در ماه سپتامبر در پایتخت بلاروس امضا شد.

از زمان امضای آن توافق آتش‌بس در مینسک، شبه نظامیان هوادار روسیه به اراضی تحت تصرف خود در شرق اوکراین افزوده اند.

سازمان ملل متحد می گوید درگیری‌های یک سال اخیر در شرق اوکراین نزدیک به ۵۴۰۰ کشته و ده‌ها هزار آواره برجای گذاشته است.

آقای اولاند و خانم مرکل هفته قبل با سفر به کیف و مسکو سعی کردند در ملاقات با رهبران اوکراین و روسیه مقدمات را برای ارایه طرح صلح فراهم سازند.

حق نشر عکس AFP
Image caption از زمان آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین هزاران تن آواره شده اند

مذاکرات دیپلماتیک درباره بحران اوکراین روز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان نیز ادامه یافت. سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه در این نشست گفت "خالصانه" امیدوار است که این آخرین طرح صلح "نتیجه بدهد."

همچنین خانم مرکل در کنفرانس مونیخ گفت در شرایطی که تضمینی برای موفقیت دیپلماسی وجود ندارد اما مهم است که این روش هم آزمایش شود: "معتقدم که امتحان کردن دیپلماسی را به کسانی بدهکاریم که مستقیما در اوکراین تحت تاثیر این درگیری ها قرار گرفته اند."

آقای اولاند به یک شبکه تلویزیونی فرانسوی گفته است که مناطق شرقی اوکراین به خودمختاری وسیعی نیاز دارند: "مردم این مناطق وارد جنگ شده اند و دشوار خواهد بود که با این شرایط به زندگی عادی برگردند."

آمریکا اکنون در حال بررسی تقاضای ارسال تسلیحات به اوکراین است اما خانم مرکل گفت او نمی‌تواند "شرایطی را تصور کند که ولادیمیر پوتین تحت تاثیر بهبود تجهیزات و امکانات ارتش اوکراین، نظرش عوض شود و فکر کند که شکست می خورد."

این موضع‌گیری خانم مرکل، او را در تقابل با فرمانده نظامی سازمان ناتو قرار داده که پیشتر گفته بود غرب نباید امکان استفاده از اقدام نظامی را برای حل بحران اوکراین کاملا نادیده بگیرد.

مطالب مرتبط